Grudniowe żniwa na Catalyst

Emil Szweda
opublikowano: 06-12-2010, 12:32

Cztery banki spółdzielcze, dwie gminy i  siedem przedsiębiorstw, których obligacje notowane są na Catalyst, wypłacają w  grudniu odsetki. Płacą lepiej niż banki na lokatach, ale ryzyko przeważnie rośnie wraz z odsetkami.

Na Catalyst notowane są obligacje m.in. dziesięciu banków spółdzielczych. Cztery z nich wypłacają odsetki w grudniu, trzy kolejne w styczniu. Oprocentowanie obligacji sięga do 7 do 8 proc. w skali roku. To więcej niż najlepsza lokata bankowa (6,79 proc., ale pieniądze w banku trzeba zamrozić na dwa lata) i znacznie więcej niż przeciętny depozyt dostępny obecnie na rynku (3-5 proc.). Wziąwszy pod uwagę, że w obu wypadkach (lokat i obligacji spółdzielczych) spłatę zobowiązań gwarantują banki podlegające nadzorowi KNF, można powiedzieć, że pod względem bezpieczeństwa lokaty bankowe i obligacje banków reprezentują zbliżony poziom (choć tylko lokaty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny). 

Grudniowe żniwa na CatalystGrudniowe żniwa na CatalystOprócz oprocentowania, obligacje banków spółdzielczych – a także większości innych podmiotów notowanych na Catalyst – mają także inne zalety w porównaniu do lokat bankowych. W obecnej sytuacji do takich należy zaliczyć sposób naliczania odsetek. W większości przypadków jest ono zmienne, a jego wysokość zmienia się w zależności od stóp WIBOR (według wzoru WIBOR plus marża). Czyni to z nich instrumenty dogodne do ochrony oszczędności przed skutkami inflacji (przy założeniu, że WIBOR rośnie, gdy rośnie inflacja). Jest to cecha u obligacji pożądana w okresie, kiedy oczekiwane są zarówno podwyżki stóp procentowych jak i wzrost inflacji w przyszłym roku.

Cechę tę posiadają także obligacje gmin, które pod względem bezpieczeństwa niewiele ustępują obligacjom skarbu państwa. W grudniu odsetki wypłaca gmina Kórnik, która płaci 6,24 proc. (według wzoru WIBOR6M plus 2,25 proc. marży) i Ustronie Morskie, która prześle odsetki na konta obligatariuszy dokładnie w wigilię w wysokości 5,83 proc. w skali roku (według wzoru WIBOR3M plus 2 pkt marży). Ustronie są póki co jedyną gminą, która odsetki wypłaca raz na kwartał. Większość innych gmin wypłaca co pół roku odsetki, których wysokość obliczona jest według wzoru WIBOR6M plus 2 pkt proc. marży. Wyjątkami są Połczyn Zdrój, który płaci 3 pp marży, i Warszawa, która wypuściła obligacje o stałym oprocentowaniu.

W przypadku obligacji komercyjnych celem inwestycji nie jest tylko ochrona oszczędności przed inflacją, ale też osiągnięcie przyzwoitego zysku. Papiery notowane na Catalyst dają taką możliwość, rzecz jasna za cenę ryzyka. Rekordowo wysokie odsetki płaci Green House Developent, którego obligatariusze w kwietniu przyszłego roku otrzymają zwrot zainwestowanej kwoty powiększonej o 17 proc. W większości przypadków oprocentowanie obligacji komercyjnych oscyluje wokół 10-12 proc. w przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym. Ceną za perspektywę lepszych stóp zwrotu jest oczywiście wyższe ryzyko.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Paradoksalnie, w miarę jak zbliża się moment wypłaty odsetek z obligacji, atrakcyjność ich zakupu stopniowo spada. A to ze względów podatkowych. Dochody odsetkowe podlegają bowiem opodatkowaniu (podatek od zysków kapitałowych wynosi 19 proc.), a inwestorzy otrzymują odsetki pomniejszone o podatek od zysków. Tymczasem cena płacona przez nabywców obligacji powiększona jest o tzw. odsetki skumulowane i może się zdarzyć tak, że nabywca zapłaci za daną obligację np. 30 złotych powyżej ceny nominalnej, podczas gdy wypłacone odsetki wyniosą 24 złote netto (przy oprocentowaniu 6 proc. płatnym raz na pół roku i nominale obligacji wynoszącym 1000 PLN). Zatem inwestycja krótkoterminowa obliczona wyłącznie na otrzymanie odsetek, które mają zostać wypłacone w najbliższych dniach, niekoniecznie musi okazać się zyskowna. Pewniejsze dochody można osiągać kupując obligacje zaraz po tym jak odsetki zostaną wypłacone i trzymając papiery do następnej wypłaty odsetek, lub sprzedając je niewiele przed tym dniem. W ostatnich dniach stopy WIBOR wzrosły, co oznacza, że odsetki w przyszłych okresach odsetkowych mogą być wyższe niż te, które są płacone obecnie. Trzeba przy tym pamiętać, że prawo do wypłaty odsetek jest przyznawane na sześć dni roboczych przed ich wypłatą.

Bez wątpienia, minusem rynku Catalyst wciąż pozostaje też jego płynność. Na niektórych papierach przez szereg dni nie tylko nie są zawierane żadne transakcje, ale brakuje nawet ofert kupna i sprzedaży. Stopniowo jednak – pamiętajmy, że mówimy o rynku, który istnieje dopiero od 14 miesięcy – płynność poprawia się, a transakcji zawieranych jest coraz więcej.  Im więcej inwestorów będzie interesowało się rynkiem obligacji, tym szybciej problem niskiej płynności będzie eliminowany.

Emil Szweda
Specjalista Noble Securities

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda

Polecane