Grudniowy stres groźny dla kuriera

opublikowano: 06-12-2018, 22:00

Branża KEP szykuje się do szczytu paczkowego. Niektóre firmy oferują współpracę osobom, które chcą dorobić w roli dostawców.

Przedświąteczna gorączka niesie zagrożenia — zwraca uwagę Koalicja Bezpieczni w Pracy (KBwP). Dla firm logistycznych oraz ich pracowników grudzień to wyjątkowo wymagający okres. Według koalicji kurierzy pracują wtedy pod presją czasu, w stresie, a takie czynniki sprzyjają wypadkom. Skala zagrożenia rośnie z roku na rok, bo coraz więcej transakcji jest dokonywanych przez internet. Według danych Eurostatu, niemal co drugi dorosły Polak robi zakupy w sieci, a wartość rynku e-commerce szacowana jest na 50 mld zł. Z raportu Gemius wynika, że 78 proc. osób, które deklarują robienie zakupów online, jako formę dostawy preferuje kuriera do domu lub pracy.

170 proc. normy

Firmy z branży przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) spodziewają się w grudniu setek tysięcy dodatkowych paczek do dostarczenia. Rekordowe wolumeny w dniach przedświątecznych sięgają nawet 170 proc. średniej liczby sztuk z poprzednich miesięcy. Pracodawcy szukają w tym okresie rozwiązań, które pozwolą sprostać zwiększonym zamówieniom na dostawy i sięgają po wsparcie z zewnątrz.

— Firmy w tym czasie starają się zadbać zarówno o swoich klientów, jak i pracowników, ogłaszając dodatkowe rekrutacje, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do pracy. W tym roku w DHL Parcel przewidujemy również nową formę współpracy w roli dostawców przesyłek. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą sobie dorobić przed świętami, nie rezygnując z dotychczasowego zajęcia. Dostawca to osoba, która wykonuje zadania podobne do kuriera, w elastyczny sposób wybierając ilość czasu, jaki chce przeznaczyć na pracę — mówi Paweł Pawlik, kierownik działu BHP w DHL Parcel, członek koalicji.

Jednocześnie zwraca uwagę, że ideałem byłoby, aby nadawca, dostawca i odbiorca przygotowali się wspólnie do tzw. szczytu paczkowego. Zamówienie towarów z odpowiednim wyprzedzeniem zaoszczędzi wszystkim niepotrzebnego stresu. Jednak negatywnego wpływu czynników psychofizycznych na pracę w tym czasie wyeliminować się nie da. Z jednego z raportów „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, przygotowywanych cyklicznie przez KBwP, wynika, że trzy czwarte pracowników fizyczno-umysłowych wśród czynników ryzyka najczęściej wymienia stres.

— W DHL staramy się przykładać ogromną wagę do odpowiedniej edukacji w zakresie BHP, choćby przy załadunku paczek, co wpływa wprost na bezpieczeństwo podczas rozładunku. Wiedza i doświadczeniew tym zakresie przydają się w szczególności w takich gorących okresach, kiedy łatwo o wypadek — twierdzi Paweł Pawlik.

Jeśli kurtka, to…

W grudniowym szczycie paczkowym we znaki daje się też pogoda, szczególnie niskie temperatury i gołoledzie, co pracodawcy z branży KEP także powinni brać pod uwagę. Pracownikom należy zapewnić odpowiedni strój roboczy, dostosowany do warunków pogodowych.

— Odzież robocza ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort pracy, lecz także na bezpieczeństwo i samopoczucie pracownika. Warto z rozwagą podejść do wyboru ubrań dla pracowników, ponieważ ich jakość oraz standard wykonania mają bezpośredni wpływ na efektywność działań. Od pracownika w kurtce, która nie będzie zapewniała odpowiedniej cyrkulacji powietrza, trudniej oczekiwać wysokiego zaangażowania. Osoba pracująca w źle dobranej odzieży po krótkim czasie będzie wyziębiona — zauważa Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w PW Krystian.

Jej zdaniem, w interesie pracodawcy jest stworzenie zatrudnionemu optymalnych warunków pracy. O zapewnieniu odzieży ochronnej osobom pracującym zimą na zewnątrz przypomina też co roku Państwowa Inspekcja Pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane