Grupa AIG ma utworzyć TFI i asset management

Katarzyna Ostrowska
23-07-2002, 00:00

Możliwe, że w przyszłym roku powstanie kolejne towarzystwo funduszy inwestycyjnych — AIG. Amerykański koncern jest jedną z nielicznych dużych grup finansowych, która nie prowadzi tego typu działalności w Polsce. Wkrótce ruszy też spółka asset management.

Amerykańska grupa finansowa AIG zamierza powołać kolejne spółki w Polsce. Pierwsza zajmie się działalnością typu asset management.

— Najpierw musimy zarejestrować spółkę w sądzie, a później złożymy wniosek w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Sądzę, że przed końcem roku będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat — mówi Krzysztof Stupnicki, dyrektor ds. inwestycji AIG w Polsce i nowych rynkach.

Według nieoficjalnych informacji, w przyszłym roku ma także powstać TFI AIG. W tym przypadku możliwe byłoby przeniesienie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych Amplico Life AIG do TFI. Krzysztof Stupnicki nie chce komentować tej informacji.

Według przedstawicieli TFI, tworzenie nowego podmiotu na rynku jest uzasadnione jedynie pod warunkiem posiadania sprawnie działającej sieci dystrybucji.

— Dwa razy zastanowiłbym się, gdybym miał tworzyć TFI bez agentów bądź sieci bankowej — mówi Grzegorz Świetlik, prezes CA IB TFI.

AIG ma w Polsce zarówno bank, jak i dużą sieć agentów ubezpieczeniowych z Amplico AIG Life (3,5 tys.), którzy mogliby sprzedawać produkty TFI. Spośród ośmiu firmy działających w ramach grupy AIG dotychczas sukces odniosły dwie: towarzystwo życiowe oraz emerytalne.

Na tym jednak nie koniec możliwych roszad na rynku. W ciągu miesiąca do KPWiG powinien wpłynąć wniosek dotyczący przejęcia przez CA IB TFI zarządzania nad funduszami PBK Atut.

— Trwa praca nad końcowymi umowami. Do końca roku powinno dojść zarówno do przejęć zarządzania nad tymi funduszami, jak i zgrupowania funduszy o podobnych strategiach inwestycyjnych. Po zakończeniu operacji przybędzie nam jeden fundusz — zrównoważony PBK Atut 2. Jest on na tyle duży, że może działać samodzielnie — mówi Grzegorz Świetlik.

Po przejęciu funduszy PBK Atut przez CA IB TFI pozostanie spółka TFI PBK Atut. Według naszych informacji, pozostanie ona w grupie: albo zmieni się zakres jej działalności, albo w przyszłości zostanie sprzedana licencja na prowadzenie TFI. Nie można więc wykluczyć, że będzie nią zainteresowane AIG.

Według przedstawicieli TFI, najbliższe dwa lata będą decydujące dla najmniejszych TFI. Kluczem do ich sukcesu będzie zdobycie nowych klientów i znaczące powiększenie aktywów. W krótkim czasie udało się to np. Millennium, które w styczniu rozpoczęło sprzedaż jednostek, a w lipcu dzięki wprowadzeniu funduszu zamkniętego czterokrotnie zwiększyło aktywa. Najmniejszymi TFI na rynku pozostaną GTFI, Invesco oraz CU (dopiero startuje).

Nie wiadomo wciąż, co dalej ze spółką PDM TFI, należącą do Fortis Securities Polska. W lutym został zlikwidowany ostatni z czterech funduszy terminowych tego TFI. Przedstawiciele PDM TFI i Fortis Securities Polska nie chcieli rozmawiać z nami na temat przyszłości spółki. Niewykluczone, że towarzystwo przestanie funkcjonować i kolejna licencja na prowadzenie TFI będzie do odkupienia. Według specjalistów, niewielu jest jednak obecnie chętnych do zakupu licencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa AIG ma utworzyć TFI i asset management