Czytasz dzięki

Grupa Wyszehradzka: przyjąć budżet UE do końca roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 14:53

Przyjęcie budżetu unijnego na lata 2007-2013 do końca 2005 roku jest priorytetem dla państw Grupy Wyszehradzkiej - takie oświadczenie wydali we wtorek premierzy państw Grupy, który spotkali się w stolicy Węgier.

Przyjęcie budżetu unijnego na lata 2007-2013 do końca 2005 roku jest priorytetem dla państw Grupy Wyszehradzkiej - takie oświadczenie wydali we wtorek premierzy państw Grupy, który spotkali się w stolicy Węgier.

    Poparcie dla takiego stanowiska wyraził goszczący podczas obrad szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. "W sprawie budżetu każda minuta się liczy" - oświadczył podczas konferencji prasowej po spotkaniu.

    Barroso dodał, ze istnieje potrzeba przyjęcia kompromisu. "Jeśli budżet nie zostanie przyjęty lub przyjęty zbyt późno, to kraje korzystające z funduszu spójności wyjdą na tym źle, ponieważ nie będzie możliwości przyjęcia ram prawnych, aby korzystać z funduszu - podkreślił Portugalczyk. Jak wyjaśnił, w przypadku korzystania z funduszu spójności nie ma automatyzmu, potrzebne są konkretne przepisy.

    Premier Marek Belka dodał, że "obawy i nadzieje Komisji Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej są bardzo podobne".

    Premierzy Wyszehradu wezwali w swoim stanowisku Wielką Brytanię, która w tym półroczu przewodniczy Unii oraz pozostałe kraje członkowskie do podjęcia kroków w celu przyjęcia kompromisu osiągniętego podczas przewodnictwa luksemburskiego. "Wierzymy, że premier Tony Blair będzie bardziej Europejczykiem niż Brytyjczykiem" - powiedział premier Czech Jirzi Paroubek.

    Premierzy Słowacji i Polski Mikulasz Dzurinda i Marek Belka podkreślali, że z rozmowami na temat budżetu unijnego nie należy czekać do grudnia. Zamierzamy - jak powiedział Belka - te kwestie poruszyć podczas zbliżającego się nieformalnego szczytu UE. Szczyt zaplanowany jest na październik i ma być poświęcony -zgodnie z zapowiedziami - dyskusji na temat reform w Unii, m.in. modelowi socjalnemu.

    Szef słowackiego rządu dodał, że premierzy zgodzili się, by nie czekać do grudnia i podczas przewodnictwa brytyjskiego skonkretyzować tezy w odniesieniu do budżetu. "Żebyśmy w grudniu nie znaleźli się w miejscu, w którym byliśmy podczas poprzedniego szczytu" - przestrzegał Dzurinda.

    Wyszehradzcy premierzy zgodzili się, że potrzebne jest utrzymanie unijnej polityki spójności, wspólnej polityki rozwoju rolnictwa. W oświadczeniu jest mowa o tym - jak powiedział premier Węgier Ferenc Gyurcsany - że w Unii Europejskiej konieczna jest elastyczna polityka, godząca interesy narodowe z unijnymi.

    Grupa Wyszehradzka zachęcała Barroso - jak mówił dalej Gyurcsany - do aktywnej roli Komisji Europejskiej w sprawie budżetu unijnego. Sam Barroso powiedział, że po spotkaniu z premierami ma większą wiedzę na temat stanowisk państw Grupy, którą podzieli się z Tonym Blairem.

    Premierzy Grupy i Barroso poświęcili też, z inicjatywy szefa polskiego rządu, część spotkania sytuacji na Białorusi.Przewodniczący Komisji powiedział, że Komisja wspiera - także finansowo - reformy demokratyczne w tym kraju i działania zmierzające do utworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Dodał, że Komisja zamierza wysłać na Białoruś swojego przedstawiciela.

    Belka mówiąc o Białorusi, powiedział, że to "ostatnia dyktatura w Europie, skansen polityczny". "Łukaszenka jest przerażony konsekwencjami +pomarańczowej rewolucji+ w Kijowie i będzie dążył do tego, by kontrolować wszystkie niezależne organizacje społeczne" - podkreślił. Jak dodał, w Budapeszcie przedstawił działania podejmowane przez Polskę z porozumienia z Litwą, Łotwą i Ukrainą, aby wspierać instytucje społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. "Cieszę się, że otrzymałem zdecydowane poparcie ze strony premierów Grupy Wyszehradzkiej" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane