GSR: oferty tylko do jutra

Cezary Pytlos
opublikowano: 15-11-2000, 00:00

GSR: oferty tylko do jutra

Do końca listopada resort skarbu zadecyduje, których kandydatów dopuści do rokowań w sprawie zakupu większościowego pakietu akcji Gdańskiej Stoczni Remontowej. Do czwartku czeka na oferty.

Jutro upływa termin składania wstępnych ofert na zakup akcji Gdańskiej Stoczni Remontowej. MSP sprzeda jednemu nabywcy od 10 do 80 proc. walorów. Wartość nominalna jednej akcji wynosi 10 zł. Zaproszenie obejmuje dodatkowo możliwość sprzedaży 5 proc. akcji przeznaczonych na tzw. rezerwę reprywatyzacyjną.

— Do 30 listopada minister rozpatrzy oferty i zdecyduje, którzy inwestorzy złożą wiążące propozycje — mówi Magda Nienałtowska z biura prasowego MSP.

Tajemnice ofert

Do resortu skarbu wpłynęła dotychczas tylko jedna oferta.

— Rzeczywiście złożyliśmy wstępną propozycję zakupu akcji stoczni — przyznaje Franciszek Magnowski, prezes Invest-Rem.

Udziały w spółce posiadają tylko pracownicy i menedżerowie GSR.

— Mamy już zapewnione źródło finansowania inwestycji — zapewnia Franciszek Magnowski.

Prezes odmawia udzielenia szczegółowych informacji o złożonej ofercie. Stwierdza jednak, że z chęcią poznałby szczegóły propozycji konkurentów. W szranki o przejęcie GSR mogą stanąć dwie inne krajowe grupy stoczniowe: Stocznia Szczecińska Porta Holding oraz Stocznia Gdynia. Z ostateczną decyzją holdingi wstrzymują się jednak do ostatniej chwili i nie chcą komentować tej sprawy. Wiadomo, że decyzje zapadły kilka tygodni temu podczas spotkania prezesów trzech stoczni.

Ukryty apetyt

Obserwatorzy branży są raczej zdziwieni chęcią udziału w prywatyzacji GSR dwóch największych krajowych grup stoczniowych: Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Gdynia.

— Najlepszym rozwiązaniem dla stoczni jest wejście kogoś z dużymi pieniędzmi. Nie wiadomo jednak, czy ktoś taki zdecyduje się na udział w prywatyzacji firmy, która, co prawda, dysponuje dużym potencjałem, ale popyt na usługi remontowe spada. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest przejęcie firmy przez jej pracowników i menedżment — uważa Stanisław Szczepanik, główny specjalista Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Być może inwestorów kuszą raczej firmy z grupy. GSR posiada akcje bądź udziały w 24 firmach, w tym w 17 większościowe, m.in. w Stoczni Północnej, Stoczni Durres Gdańsk w Albanii czy Przedsiębiorstwie Budowy Urządzeń Chłodniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane