GTC odzyskała toruńską trasę A1

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 02-07-2008, 00:00

Gdańsk Transport Company ma umowę na budowę i eksploatację autostrady Nowe Marzy — Toruń. Musi jeszcze znaleźć ponad 900 mln EUR.

Gdańsk Transport Company ma umowę na budowę i eksploatację autostrady Nowe Marzy — Toruń. Musi jeszcze znaleźć ponad 900 mln EUR.

Będzie kolejny odcinek autostrady A1. — Podpisaliśmy umowę z Gdańsk Transport Company — mówi Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

— Negocjacje były twarde, ale osiągnęliśmy kompromis i przystępujemy do realizacji — wtóruje Aleksander Kozłowski, reprezentujący GTC.

Firma oddała do użytku trasę z Gdańska do Swarożyna (blisko Tczewa), kończy budowę odcinka do Nowych Marzów, a teraz podpisała umowę na odcinek do Torunia.

— Budowa będzie kosztowała 11,7 mln EUR/km — szacuje Cezary Grabarczyk.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć około 180 mln EUR na trzy mosty i wówczas koszt inwestycji można określić na ponad 900 mln EUR. Cezary Grabarczyk nie ukrywa, że gdyby projekt zatwierdzono wcześniej, inwestycja byłaby sporo tańsza. Warto bowiem przypomnieć, że rząd Marka Belki uzgodnił z GTC cenę 5,5 mln EUR/km plus mosty, co w sumie dawało 7,4 mln EUR, ale rząd PiS uznał, że spółka nie będzie realizować tego kontraktu. Obecnie wyjdzie niemal dwa razy drożej.

Minister zapewnia, że realizacja inwestycji zakończy się najpóźniej w grudniu 2011 r.

Termin jest bardzo napięty, bo na trasie jest sporo obszarów cennych przyrodniczo i na przykład w okresach lęgowych nie będzie można prowadzić prac. Dlatego projekt ruszy już w sierpniu, mimo że finansowanie będzie gotowe dopiero jesienią. Spółka musi do tego czasu znaleźć finansowanie. Według informacji „PB”, stara się, by projekt przede wszystkim był finansowany z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podobnie jak realizowany obecnie odcinek do Nowych Marzów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu