GTC zaoszczędzi na pensji szefa rady

EG
opublikowano: 15-05-2012, 00:00

Wyniki nieco lepsze od przewidywań pozwalają menedżerom GTC spokojnie świętować start kolejnej inwestycji.

Wczoraj szefowie Globe Trade Centre (GTC) pokazali wyniki spółki za pierwszy kwartał, dziś bawią się na otwarciu centrum handlowego Galleria Burgas we wschodniej Bułgarii.

Na imprezie zabraknie jednak Eliego Alroya, który na początku kwietnia przestał być szefem rady nadzorczej spółki i de facto jej zarządzającym. Zastąpił go kolega z nadzoru Alain Ickovics.

To dla spółki spora oszczędność: w zeszłym roku Eli Alroy pobrał tytułem wynagrodzenia i premii za 2010 r. 1,9 mln EUR. Jego następca będzie dostawał miesięcznie zaledwie 30 tys. EUR oraz 0,5 proc. wypracowanego zysku.

— Odejście Eliego Alroya nie wiązało się z dodatkowymi świadczeniami na jego rzecz — mówi Witold Zatoński, członek zarządu GTC.

W Komisji Nadzoru Finansowego leżą już dokumenty planowanej emisji akcji z prawem poboru. Potrzeby kapitałowe spółki są szacowane na 100 mln EUR. Emisja odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w czerwcu.

Dniem prawa poboru jest 4 czerwca. Sytuację finansową poprawi też sprzedażpiątego etapu kompleksu biurowego Platinium Business Park. Transakcja ma się zamknąć w ciągu 2-3 miesięcy. GTC ma z niej uzyskać 40-50 mln EUR wolnej gotówki.

— Spółka jest już dziś wyceniana przez giełdę znacznie poniżej wartości, a emisja poprawi jej atrakcyjność, więc to dobry czas na wchodzenie nowych akcjonariuszy — przekonuje Jacek Wachowicz z zarządu GTC. Analitycy KBC Securities rekomendują zakup akcji GTC przy cenie docelowej 8,37 zł.

— Rekomendacja została sporządzona przy założeniu podniesienia kapitału oraz sprzedaży zespołu budynków Platinium w bieżącym roku.

Wyniki za pierwszy kwartał, na poziomie operacyjnym i netto, były nieco lepsze od oczekiwań. W całym roku spodziewamy się 3 mln EUR straty netto, uwzględniając nieznaczne negatywne przeszacowania nieruchomości na południu Europy — mówi Cezary Bernatek z KBC.

Wyniki dewelopera za pierwszy kwartał były wyższe od przewidywań analityków. Mimo zeszłorocznej sprzedaży połowy udziałów w Galerii Mokotów przychody z wynajmuwzrosły o 3 proc. i wyniosły 32 mln EUR.

Rewaluacja nieruchomości dała po raz pierwszy od kilku kwartałów dodatni wynik 2 mln EUR, a zysk netto wyniósł 3 mln EUR (przed rokiem było to 8,5 mln EUR).

— W wynikach widać stabilizację, co w dzisiejszych czasach jest relatywnie dobrym sygnałem — mówi Alain Ickovics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu