Gundlach: złoto zdrożeje o 30 proc.

opublikowano: 14-01-2016, 08:15

Złoto zdrożeje do 1400 USD za uncję, prognozuje Jeff Gundlach, jeden z najwyżej ocenianych zarządzających pieniędzmi w USA, prezes DoubleLine Capital.

Obecnie złoto notowane jest po ok. 1090 USD. Gundlach uważa, że jego cena znalazła już dno. Zwraca uwagę, że drożeje od początku roku dzięki poszukiwaniu przez inwestorów „bezpiecznych przystani” w związku z przeceną innych aktywów.

Jeffrey Gundlach
Zobacz więcej

Jeffrey Gundlach Bloomberg

Gundlach ostatnio się nie mylił w swoich przewidywaniach. Był jednym z pierwszych, którzy ostrzegli w 2014 roku przed krachem cen ropy, a także zawirowaniami na rynku obligacji śmieciowych w 2015 roku.

Gundlach twierdzi, że 2016 rok nie zapowiada się dobrze.  Wskazuje szereg argumentów przemawiających za zwyżką notowań złota, m.in. spadkową tendencję globalnego wzrostu gospodarczego oraz więcej niepewności z powodu problemów Chin, które według niego jeszcze mocniej zdewaluują walutę. Gundlach uważa także, że w USA jest „ukryty rynek niedźwiedzia”. Wiele akcji jest notowanych o 20 proc. poniżej ostatniego szczytu. Wskazuje, że po „ukrytym rynku niedźwiedzia” nadchodzi zwykle okres normalnego rynku niedźwiedzia. Gundlach przekonuje także, że w Japonii okres tzw. straconej dekady zmienił się w okres „straconego pokolenia”, odradza inwestycje w tym kraju. Jego zdaniem, sytuacja na rynkach wschodzących, nawet wyłączając Chiny, nie jest dobra, co tłumaczy ich zależnością od koniunktury na rynku surowców.

Gundlach uważa, że cena ropy osiągnęła dno lub jest już blisko niego. Pomoże w tym zahamowanie, jego zdaniem, umocnienia dolara. Mimo to cena ropy zostanie niska przez długi czas, bo jest jej wciąż dużo więcej niż świat potrzebuje, uważa Gundlach. 

Jeśli na giełdach w USA będzie rynek niedźwiedzia, pojawi się okazja do zakupów. Obecnie najlepszą opcją dla inwestorów jest „chronić kapitał i reagować z dnia na dzień”, ocenia Gundlach. Jego zdaniem, Fed jest oderwany od rzeczywistości i zbyt optymistyczny w swoich prognozach.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy