GUS: W lipcu Polacy więcej zarabiali

(Paweł Kubisiak)
27-08-2006, 17:38

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rosną płace realne. Także dynamika przeciętnych emerytur i rent, na skutek marcowej waloryzacji, była wyższa niż w roku ubiegłym.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rosną płace realne. Także dynamika przeciętnych emerytur i rent, na skutek przeprowadzonej w marcu waloryzacji, była znacznie wyższa niż w roku ubiegłym.

Jak poinformował prezes GUS Janusz Witkowski przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2 tysiące 575 złotych i było o blisko 5 procent wyższe niż w roku ubiegłym.

Najwięcej wzrosły płace w budownictwie, co jest częściowo związane z odpływem pracowników za granicę, a także w obsłudze nieruchomości i firm, przetwórstwie przemysłowym a nawet w górnictwie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze publicznym wyniosło 3 tysiące 150 złotych, w prywatnym zaś 2 tysiące 530 złotych. Janusz Witkowski zwrócił też uwagę, że niska inflacja powoduje, iż także przeciętna emerytura i renta jest w tej chwili wyższa niż w roku ubiegłym i wyniosła w lipcu 1270 zotych. W przypadku rolników indywidualnych było to 820 złotych.

Kwota brutto zasiłków dla bezrobotnych , nie licząc składki na ubezpieczenie społeczne, wyniosła w ubiegłym miesiącu 170 złotych.

DI, IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: W lipcu Polacy więcej zarabiali