Hakerzy coraz bardziej aktywni nad Wisłą

Polskie firmy zaczynają dostrzegać zagrożenie ze strony hakerów — twierdzi PwC. Ale wciąż mają w tej dziedzinie wiele do zrobienia.

Nie jesteśmy cichym miejscem na mapie świata. Wystarczy, że jesteś podłączony do internetu, by stać się celem ataku hakerskiego — twierdzi PwC Polska. Firma doradcza po raz trzeci zbadała, jak polscy przedsiębiorcy radzą sobie z cyberprzestępczością. Wnioski z jej raportu nie są budujące, ale uczciwie trzeba powiedzieć, że jest lepiej niż trzy lata temu.

Ofiarami cyberprzestępstw padają coraz mniejsze przedsiębiorstwa
Zobacz więcej

OFIARY:

Ofiarami cyberprzestępstw padają coraz mniejsze przedsiębiorstwa iStock

— Szybko rośnie w Polsce liczba rejestrowanych cyberataków.

W ubiegłym roku wzrosła ona o 46 proc. Ponad połowa ankietowanych przez nas firm odnotowała w tym czasie co najmniej sześć cyberataków — mówi Piotr Urban, szef zespołu zarządzenia ryzykiem w PwC Polska. Powszechność takich ataków powoduje, że świadomość o zagrożeniu przedarła się już do kadr zarządzających polskimi firmami. Z tego powodu zwiększają budżety na cyberbezpieczeństwo. W 2015 r. wzrosły one średnio o 10 proc. Dwa lata temu ich wzrost był o połowę mniejszy i wyniósł 5,5 proc.

— Większość zarządów polskich firm nie uważa cyberbezpieczeństwa za kluczowy obszar i nadal twierdzi, że jest on domeną działów IT. Tymczasem na świecie szefowie firm uważają cyberataki za drugi pod względem ważności zagrożenie dla kierowanych przez nich firm — podkreśla Piotr Urban.

Jak wynika z badania PwC, co dwudziesta polska firma, w której doszło do cyberataku,podliczyła straty na ponad 1 mln zł. Natomiast 4 proc. z nich odnotowało przestój działalności na co najmniej cztery dni. Co ciekawe, w rosnących budżetach przewagę mają zakupy klasycznego oprogramowania antywirusowego. Polskie firmy zdecydowanie rzadziej decydują się na kupno specjalistycznych rozwiązań chroniących ich infrastukturę IT.

Tymczasem, jak przekonuje Rafał Jaczyński, dyrektor zespołu Cyber Security w PwC Polska, klasyczne oprogramowanie antywirusowe nie potrafi zapobiec atakowi. Daje tylko poczucie fałszywego bezpieczeństwa, w czasie kiedy w firmowej sieci mogą panoszyć się intruzi. Jak pokazuje raport PwC, największym zagrożeniem dla firm są pracownicy.

Nie chodzi jednak o ich świadome, kryminalne działania. Hakerzy starają się za ich pomocą dostać do firmowej sieci, wykorzystując to, że na firmowych urządzeniach korzystamy z social mediów. W dalszej kolejności zagrożeniem dla firmy są przypadkowe ataki czy działalność zorganizowanych grup przestępczych.

— Cyberprzestępczością nie zajmują się tylko indywidualni hakerzy. Za cyberatakami kryją się także rządy państw, a nawet firmy, które przy ich pomocy starają się zyskać przewagę biznesową — mówi Rafał Jaczyński. Ujawnia, że jego zespół śledzi działalność pewnej grupy hakerów, podejrzewaną o działanie na zlecenie funduszu inwestycyjnego, który w ten sposób gromadzi informacje wykorzystane później przy przejmowaniu innych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Hakerzy coraz bardziej aktywni nad Wisłą