Haldane: brytyjska gospodarka ma szansę na mocne odbicie

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 18-03-2021, 17:09

Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii (BOE) jest zdania, że brytyjska gospodarka mocno odreaguje, ostrzegł jednak, że największe negatywne skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa odczuwa najbiedniejsza część społeczeństwa.

Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii
Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii
fot. Bloomberg

Haldane podkreślił, że pozostaje dużym optymistą odnośnie przyszłości gospodarki. Kolejny raz też wezwał do zerwania z tzw. „chicken lickens” rodzajem ekonomii opartej o strach odnośnie załamania.

W jego opinii, zgromadzone przez gospodarstwa domowe oszczędności, głównie te najbogatsze, stanowić będą swoistą „zwiniętą sprężyną”, która „rozprężając się będzie napędzać ożywienie gospodarcze.

Ekonomista określił z kolei rosnącą presję inflacyjna jako „przyczajonego tygrysa”, który szykuje się do skoku. Odnosząc się do długotrwałych negatywnych skutków koronakryzysu, Haldane wypunktował jako niosące ogromne ryzyko, pogorszenie i tak już niskiego statusu materialnego osób najuboższych.

Najgłębsze i najbardziej niszczące blizny wynikające z kryzysu będą odczuwane przez najmniej uprzywilejowane osoby na rynku pracy, w tym kobiety” – powiedział Haldane, apelują równocześnie do pracodawców, by umożliwili pracownikom pracować w bardziej elastycznych warunkach, jeśli tylko istnieje taka możliwość (np. praca z domu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane