Hamilton Sundstrand w PZL-Wrocław

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 09-09-2010, 00:00

Amerykanie do grudnia kupią zakład i utrzymają 500 etatów. Trwają negocjacje dotyczące centrum RD.

Amerykanie do grudnia kupią zakład i utrzymają 500 etatów. Trwają negocjacje dotyczące centrum RD.

Potwierdziły się informacje "PB" z ubiegłego tygodnia: zapowiadaliśmy, że w ciągu kilku dni ogłoszone zostanie przejęcie PZL-Wrocław przez amerykański koncern Hamilton Sundstrand (HS).

"Wczoraj [w poniedziałek — przyp. red.] w Warszawie między Hamilton Sundstrand a Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisana została przedwstępna umowa sprzedaży udziałów PZL-Wrocław. Finalizację transakcji przewidziano na grudzień" —brzmi komunikat ARP, która koordynuje prywatyzację.

Zwolnień nie będzie

Amerykanie podpisali umowę ze związkiem zawodowym i zobowiązali się utrzymać wszystkie etaty w PZL-Wrocław. Jest ich ponad 500 (w grupie PZL-Hydral jest jeszcze Zakład Odlewniczy, w którym pracuje około 40 osób). Inwestor zamierza utrzymać dotychczasowy profil działalności przedsiębiorstwa, wprowadzając do produkcji nowe grupy wyrobów dla lotnictwa, a w ciągu pięciu lat — podwoić poziom sprzedaży PZL-Wrocław. Pomogą w tym inwestycje wartości co najmniej 65 mln zł. Z kolei ARP zobowiązała się spłacić ze sprzedaży udziałów wierzycieli publicznoprawnych PZL-Hydral, co pozwoli na zwolnienie zabezpieczeń ustanowionych na majątku PZL-Wrocław. Zaległe zobowiązania PZL-Hydral zostaną umorzone.

— Pozyskanie inwestora branżowego, zadeklarowane przez HS inwestycje i dostęp do nowoczesnych technologii stanowią gwarancję rozwoju PZL-Wrocław. Mam nadzieję, że podobnie jak wcześniej PZL Mielec, firma stanie się jednym z wiodących przedsiębiorstw w branży — podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.

Zatrudnią inżynierów

Potwierdzają się też informacje "PB" dotyczące centrum RD, które Amerykanie chcą otworzyć. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o zatrudnienie ponad 100 osób w centrum inżynieryjnym.

— Cieszę się bardzo, że udało się uratować ponad 500 miejsc pracy. Powodów do radości może być więcej, gdyż prowadzimy z inwestorem rozmowy na temat otwarcia we Wrocławiu centrum badawczo-rozwojowego. Branże lotnicza i zbrojeniowa są jednymi z najbardziej nowoczesnych i dochodowych — komentuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

— Firma przeprowadziła już głębokie analizy potencjału wrocławskiego rynku pracy — dodaje Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

PZL-Wrocław produkuje układy paliwowo-regulacyjne do silników lotniczych oraz układy, wyroby i detale hydrauliczne sterowania i kontroli lotu do samolotów i śmigłowców.

Hamilton Sundstrand to część grupy United Technologies Corporation. Jest światowym potentatem w branży lotniczej i budowlanej, który zatrudnia dziś w Polsce 7 tys. osób. HS jest właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, WSK PZL- -Rzeszów oraz Pratt Withney w Kaliszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu