Handel na zwolnionych obrotach

Roman Przasnyski
opublikowano: 29-12-2011, 00:00

Indeks naszych największych spółek zaczął środową sesję od spadku o 0,78 proc., a wskaźnik szerokiego rynku tracił 0,5 proc. Przez większą część dnia WIG20 trzymał się kurczowo okolic 2160 punktów, odchylając się od tego poziomu o zaledwie kilka punktów. Nieco więcej emocji dostarczała obserwacja zmian notowań akcji kilku największych spółek. Od rana liderem spadków były papiery GTC. Początkowo traciły one 2 proc., po południu zwiększając skalę zniżki do 4 proc. O ponad 3,5 proc. w dół szły akcje KGHM. Po ubiegłotygodniowym odreagowaniu zdają się one wracać do tendencji spadkowej. W reakcji na informacje o konflikcie z załogą o ponad 2 proc. zniżkowały walory JSW. Sprzeciw związkowców budzi projekt zmian w zbiorowym układzie pracy, proponowany przez zarząd spółki. W gronie średnich firm uwagę zwracał ponad 3-procentowy wzrost kursu akcji Eurocash. Wśród małych spółek błyszczały walory Milkilandu, rosnące chwilami o 16 proc. po informacji o przejęciu jednej z ukraińskich firm z branży oraz korzystnych dla producentów mleka zmianach regulacji podatkowych.

Początek handlu na głównych giełdach europejskich przyniósł niewielkie zmiany indeksów. W Paryżu zwyżka sięgała 0,1 proc. W południe CAC40 rósł o 0,9 proc., później jednak skala tej zwyżki została zredukowana o ponad połowę. DAX początkowo tracił kilka dziesiątych procent, jednak po południu znalazł się w okolicach wtorkowego zamknięcia i trzymał się tego poziomu niemal do końca dnia. Nieźle radził sobie londyński FTSE, zyskując wczesnym popołudniem około 0,6 proc. Po około 1 proc. w dół szły wskaźniki w Budapeszcie i Moskwie. Liderem był rosnący o 1 proc. indeks giełdy w Atenach. Inwestorzy bez entuzjazmu przyjęli bardzo dobre

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

wyniki aukcji włoskich papierów skarbowych. Rentowność 6-miesięcznych bonów wyniosła 3,25 proc. i była o połowę niższa niż na poprzednim przetargu. Podobnie było w przypadku dwuletnich obligacji, których rentowność obniżyła się z 7,8 do 4,85 proc. Rozczarował indeks wskaźników wyprzedzających KOF, wskazując na niebezpieczeństwo wystąpienia recesji w Szwajcarii. Wcześniej eksperci spekulowali, że kiepski odczyt indeksu może skłonić szwajcarski bank centralny do kolejnych działań, zmierzających do osłabienia franka.

Sesja na Wall Street zaczęła się od niewielkiego wzrostu indeksów i choć początkowo skala zwyżki powoli się zwiększała, to nastroje na europejskich parkietach pod koniec dnia zaczęły się wyraźnie pogarszać. Na kilkadziesiąt minut przed końcem handlu indeksy w Paryżu i we Frankfurcie traciły po 0,4-0,5 proc. Podaż najmocniej przyciskała w Stambule, Budapeszcie, Moskwie i Warszawie, gdzie wskaźniki zniżkowały po ponad 1 proc. Akcje KGHM traciły ponad 5 proc. Wszystko wskazuje na to, że zamiast oczekiwanego window dressing ostatnie sesje roku przyniosą pogłębienie spadków.

Roman Przasnyski

Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane