Handel skupił się na TP i PKN Orlen

Artur Szymański
25-03-2005, 00:00

Czwartkowa, ostatnia sesja w tym tygodniu, nie przyniosła wielu emocji. Bo nie mogła. Trudno się dziwić, że inwestorom brakowało ochoty do dokonywania znaczących przetasowań w portfelach przed czterodniowym weekendem. WIG20 spędził dzień w nużącej konsolidacji o niewielkim zakresie wahań z tendencją do lekkiego osuwania. Zamknięcie zastało indeks na poziomie 1968,88 pkt, czyli 0,23 proc. wyżej niż w środę.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się handlować akcjami, patrzyli oczywiście na kurs złotego, podobnie jak w poprzednich dniach. W czwartek polska waluta umocniła się, co sprzyjało giełdowym indeksom. Na zachodnioeuropejskich giełdach oraz na Węgrzech i Pradze w tabelach notowań akcji także przeważał kolor zielony. Na plusie wystartowała także giełda nowojorska. Inwestorzy w Warszawie nie kwapili się jednak specjalnie z kupnem akcji (za wyjątkiem TP), do czego mogła zniechęcać perspektywa braku sesji na GPW w poniedziałek, podczas gdy na Wall Street sesja się odbędzie. Na wszelki wypadek gracze woleli więc nie powiększać portfeli. Także na finiszu handlu kontraktami terminowymi mocno spadła liczba otwartych pozycji. Wartość futures na WIG20 nie ucierpiała jednak na tym. Czerwcowa, najpopularniejsza seria kontraktów, zakończyła sesję na poziomie 1970 pkt, co oznacza 0,61-proc. wzrost, a więc nieco wyższy niż indeksu.

W środę lokomotywą rynku był PKN Orlen, a indeksom najbardziej ciążyła Telekomunikacja Polska. W czwartek role odwróciły się. Kurs płockiej rafinerii spadł najmocniej w gronie spółek z WIG20, tracąc na zamknięciu 2,3 proc. Obroty choć przekroczyły wartość 130 mln zł i były niższe o 35 proc. niż poprzedniego dnia, gdy kurs zyskał 2,4 proc. Dużym natomiast popytem cieszyła się TP. Efekt to aż 4,8-proc. wzrost notowań przy obrotach 143 mln zł. Grożący strajkiem związkowcy spółki przerwali rozmowy z zarządem, który dąży do realizacji planu zwolnień. Z firmy ma odejść 3,5 tys. pracowników.

Nie brakowało też chętnych do kupna akcji Elektrimu, który podrożał o 11,5 proc. Po trzech dniach realizacji ubiegłotygodniowych zysków, znów podrożały PDA Biotonu. Po odwieszeniu notowań, mocno w górę skoczył Zelmer. Kurs producenta sprzętu AGD zmierzał w kierunku 18,3 zł, czyli ceny oferowanej w wezwaniu ogłoszonym przez jeden z funduszy Enterprise Investors. Najlepszy tydzień miały spółki obuwnicze. Walory CCC i LZPS Protektor podrożały dokładnie po 12,33 proc. Pierwsza z nich rośnie po publikacji ambitnych planów na ten rok, druga z kolei poinformowała o otwarciu nowego sklepu firmowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Handel skupił się na TP i PKN Orlen