Hanna Gronkiewicz Waltz odchudza portfel

Przeprowadzona w 1995 denominacja złotego była pierwszą tego typu operacją, którą Polacy przyjęli z radością i spokojem. Każda poprzednia wiązała się z interwencyjnym ratowaniem gospodarki bądź próbą grabieży obywateli. Tym razem operacja planowana była jawnie, przez kilka lat.

Denominacja była konieczna. Wynikała z trwającej w latach 1989-1990 hiperinflacji, która osiągnęła poziom 1395%! Koniecznością było wprowadzenie w tym czasie do obiegu banknotów o nominałach od 20 000 zł do 500 000 zł. W 1992 r. inflacja, choć niższa, zmusiła bank centralny do wprowadzenia banknotu o nominale 2 000 000 zł. Monety wciąż były środkiem płatniczy, ale ich wartość była zbyt niska a przechowywanie zbyt kosztowne, by stosować je na co dzień w handlu.

Hanna Gronkiewicz Waltz podczas prezentacji banknotów
Wyświetl galerię [1/2]

Hanna Gronkiewicz Waltz podczas prezentacji banknotów

Jacek Mareczewski / Forum

Pomysł przeprowadzenia denominacji pojawił się wcześniej, lecz dopiero w 1990 r. podjęto o niej decyzję. Ustalono, że warunkiem koniecznym do wprowadzenia zmian będzie zmniejszenie inflacji do poziomu poniżej 10% rocznie i gwarancja jej stabilizacji. Pewność spełnienia tych warunków uzyskano w 1994 r.

Jednocześnie od 1990 r. rozpoczęto bicie i magazynowanie monet, których jednoczesne wpuszczenie na rynek gwarantowało powodzenie operacji. Projektantkami wizerunków monet są Stanisława Wątróbska-Frindt (awers) oraz Ewa Tyc-Karpińska (rewers).

Pierwszą serię banknotów o nominałach od 1 do 500 zł przygotowano już w 1990 r. ale nie została ona wprowadzona ze względu na zbyt małe zabezpieczenia przed podrobieniem. Kolejną próbę podjęto w kolejnych latach, autorem projektów drukowanych pieniędzy jest Andrzej Heidrich, jeden z najsłynniejszych polskich projektantów papierów wartościowych. 

Oficjalnie nowe środki płatnicze zaprezentowała Polakom prezes NBP, Hanna Gronkiewicz-Waltz 21 listopada 1994 r., dzień później rozpoczęła się kampania informacyjna. 1 stycznia nowe monety i banknoty weszły do obiegu, choć jeszcze przez dwa lata można było płacić starymi nominałami. Ostatecznie 31 grudnia 2010 r. zakończono wymianę pieniędzy.

Według szacunków NBP do dnia 31 grudnia 2009 roku nie zostało wymienionych 8 283,4 mln sztuk starych monet i banknotów o wartości 174,8 mln (nowych) złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Hanna Gronkiewicz Waltz odchudza portfel