Harvey: przyszła recesja może nie być głęboka

opublikowano: 07-10-2019, 13:06

Seria słabych danych makro w USA ożywiła obawę recesji w USA. Campbell Harvey, ekonomista, który wiele lat temu odkrył powiązanie między jej pojawieniem się, a krzywą rentowności, widzi jednak rosnące szanse tzw. miękkiego lądowania gospodarki.

Harvey, doradca w Research Affiliates i profesor finansów na Duke University wskazuje na swoje nowe odkrycia w dziedzinie finansów behawioralnych. Wynika z nich, że kiedy nagłe gospodarcze spowolnienie nadchodzi jako szok dla inwestorów i firm, wynikające z tego szkody są wzmacnianie przez cięcie miejsc pracy i inwestycje przez biznes. Jednak kiedy inwestorzy i analitycy wypatrują oznak recesji w każdym zakamarku, firmy są mniej skłonne do podejmowania drastycznych działań kiedy wzrost zaczyna słabnąć, ponieważ są lepiej przygotowane. Harvey podkreśla, że pomaga w tym liczne występowanie badań i wskaźników bazujących na rynku, podkreślających zwiększoną czujność szefów firm wobec perspektywy recesji. Badanie Duke University przeprowadzone wśród dyrektorów finansowych we wrześniu pokazało, że 53 proc. spodziewa się recesji do końca 2020 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane