Hausner: spekulacje o prywatyzacji JSW są przedwczesne

opublikowano: 12-01-2004, 20:27

PAP: Wicepremier Jerzy Hausner uznał za "absolutnie przedwczesne i nierozstropne" spekulacje na temat możliwej prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) SA przy udziale koncernu LNM, wybranego już na inwestora strategicznego Polskich Hut Stali (PHS) SA.

"Jeżeli ktoś takie projekty przedkłada, to robi to beze mnie, obok mnie i przeciwko mnie" - powiedział w poniedziałek wicepremier podczas konferencji prasowej w Katowicach.

O prowadzonych w resorcie Skarbu Państwa analizach dotyczących utworzenia koncernu węglowo-koksowego, w którym udziały mógłby objąć m.in. LNM (będąc właścicielem PHS koncern będzie miał też dwie koksownie, które weszłyby do spółki), informował niedawno wiceminister skarbu, Andrzej Szarawarski.

Koncern mógłby składać się z produkującej węgiel koksujący Jastrzębskiej SW, koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, a także koksowni Zdzieszowice i koksowni Huty im. Sendzimira, które pośrednio będą należeć do LNM, gdy ten obejmie pakiet akcji PHS.

Hausner uważa natomiast, że aby mówić o prywatyzacji JSW, najpierw należy opracować kierunki prywatyzacji całego górnictwa, a następnie działać zgodnie z procedurą prywatyzacyjną, wybrać doradcę itp. Mówienie o koncepcjach prywatyzacyjnych bez takiej procedury uznał za niedopuszczalne.

"Od wielu miesięcy, jako wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę, czekam na podstawową koncepcję działań

prywatyzacyjnych w górnictwie i od wielu miesięcy nie mogę doczekać się tego podstawowego dokumentu. Więc jak słyszę, że urzędnicy MSP opowiadają na temat tej spółki (JSW), to jestem zszokowany" - powiedział Hausner.

"Ktoś musi zastanowić się, czy stworzenie takiego układu, gdzie jeden inwestor będzie panował i nad hutnictwem, i nad koksem oraz węglem potrzebnym do jego wytwarzania, jest z punktu widzenia rozwoju gospodarczego kraju słuszne, czy nie" - zaznaczył, wstrzymując się od wygłoszenia swojej opinii w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hausner: spekulacje o prywatyzacji JSW są przedwczesne