Czytasz dzięki

Healthnomic chce podbić giełdę

Firma telemedyczna dopiero zaczęła działalność, a już zapowiada wejście na NewConnect w 2021 r. i wykonanie ponad 20 tys. badań diagnozujących bezdech senny. Ma jeszcze inne pomysły.

W czasie pandemii, a co za tym idzie utrudnionego dostępu do służby zdrowia, popularność zyskują zdalne formy diagnostyki chorób. Wielu szuka na tym polu okazji, tak jak zarejestrowany w tym miesiącu Healthnomic.

Na czele spółki stoi Dariusz Głogowski, lekarz z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży medycznej, który zarządzał kilkoma firmami przejętymi przez większych graczy, a teraz postanowił rozwinąć własny biznes.

– Rozmawiamy z inwestorami, chcemy pozyskać 2,5 mln zł – to podstawa naszego finansowania. W III kw. 2021 r. planujemy przeprowadzić drugą rundę, a następnie wejść na NewConnect. W tym okresie chcemy już wypracować zysk na działalności operacyjnej, a za cały 2021 r. spodziewamy się około 10 mln zł przychodów – mówi Dariusz Głogowski, prezes Healthnomica.

Na ratunek telemedycyna
Na ratunek telemedycyna
W ocenie Dariusza Głogowskiego, prezesa Healthnomica, dostęp do lekarzy w przypadku chorób cywilizacyjnych jest ograniczony nawet w normalnych warunkach, a pandemia ujawniła skalę niedoinwestowania służby zdrowia. Urządzenia do mobilnej diagnostyki mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.
materiały prasowe

Bezdech w chmurze

Firma koncentruje się na chorobach cywilizacyjnych. Zaczęła od obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), powiązanego z nadwagą.

– To poważna choroba, prowadząca m.in. do udaru mózgu. W Polsce dotyka nawet 2,6 mln osób, czyli tylu, ilu cukrzyca typu II [występująca najczęściej – red.], a wiedza o niej jest mała nawet wśród lekarzy. Dlatego przygotowujemy kurs edukacyjny przy współpracy towarzystwa lekarzy rodzinnych – komentuje Dariusz Głogowski.

W celu zdiagnozowania pacjent musi pójść do szpitala na polisomnografię, co oznacza przespanie się sześć godzin z przypiętymi elektrodami i czujnikami.

– Wielu tego nie wytrzymuje. Poza tym polski system może przyjąć około 20 tys. osób rocznie, przez co kolejki są bardzo długie – podkreśla prezes Healthnomica.

Dlatego spółka oferuje urządzenie do mobilnej diagnostyki OBS, mające certyfikat CE. Ma ich sto. W przyszłym roku chce zwiększyć tę liczbę do 2 tys., co pozwoli wykonać ponad 20 tys. badań. Zamierza współpracować z dużymi klinikami i pojedynczymi lekarzami rodzinnymi. Gdy będą podejrzewać OBS u pacjenta, zlecą wysłanie do niego sprzętu. Zostanie podłączony w asyście call center Healthnomica. Dane zebrane podczas snu trafią do chmury, zostaną przeanalizowane przez system OmniHealth, wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe, a następnie technik i lekarz firmy postawią diagnozę, którą udostępnią lekarzowi w przychodni oraz pacjentowi.

– Przygotowania rozpoczęliśmy w połowie roku. Rozmawialiśmy z lekarzami o niszach na rynku, naszych pomysłach i współpracy. Podczas testów rozpoznaliśmy potencjalne problemy w zastosowaniu urządzenia. Zebraliśmy pozytywne opinie pacjentów i ekspertów. W efekcie pozyskaliśmy do rady naukowej autorytety z różnych dziedzin, wśród nich kardiologa - prof. Krzysztofa Jerzego Filipiaka – mówi Dariusz Głogowski.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Medycyna na eksport

Healthnomic już przygotowuje kolejne produkty. W ciągu pół roku chce wprowadzić na rynek urządzenie do leczenia OBS. Obecnie chorzy muszą przez co najmniej sześć godzin spać w specjalnej masce (CPAP), która podwyższa ciśnienie w drogach oddechowych.

– Z powodu dyskomfortu terapię wytrzymuje tylko jedna trzecia leczonych i to przez nie więcej niż cztery godziny. Wprowadzimy prostsze urządzenie, wkładane do nosa, które będzie podwyższać ciśnienie w trakcie wydychania powietrza. W przypadku lekkiego i średniego bezdechu skuteczność jest już potwierdzona – zapewnia Dariusz Głogowski.

Na przełomie I i II kwartału 2021 r. firma chce poszerzyć ofertę o sprzęt pomocny przy innej chorobie cywilizacyjnej – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP).

– Jest najczęściej skutkiem palenia, a śmiertelność jest zbliżona do nowotworów. W leczeniu kluczowy jest monitoring i wychwytywanie nagłego pogorszenia się stanu pacjenta. Gdy to nastąpi, nasze urządzenie natychmiast wyśle informację do rodziny chorego i lekarza prowadzącego. Będzie można wykorzystać je także w monitorowaniu przebiegu COVID-19. Jesteśmy gotowi zaoferować dziesiątki, a nawet setki tysięcy sztuk do końca 2021 r. – twierdzi prezes Healthnomica.

Firma myśli już o zagranicznej ekspansji. Spodziewa się pierwszych kontraktów już w przyszłym roku. Po udziale w międzynarodowych targach otrzymała 16 zapytań od potencjalnych partnerów. Zamierza też podbijać krajowy rynek.

– Nasz system OmniHealth można zastosować w każdej dziedzinie medycyny, w której potrzeba zdalnej diagnostyki i monitorowania leczenia, np. w kardiologii, psychiatrii i rehabilitacji. W związku z tym jesteśmy otwarci na wdrażanie cudzych rozwiązań – albo pod szyldem Healthnomic, dzieląc się zyskami, albo tworząc spółki celowe, które wprowadzimy na giełdę. To jednak długofalowe plany – mówi Dariusz Głogowski.

Na NewConnect jest już spółka telemedyczna, skupiająca się m.in. na diagnostyce bezdechu sennego – Infoscan. W 2019 r. miała 795 tys. zł przychodów i 1,1 mln zł straty netto. W pierwszym półroczu 2020 zanotowała odpowiednio: 47 tys. zł (spadek r/r z 524 tys. zł) i 1 mln zł straty (wobec 551 tys. zł przed rokiem).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane