Hestia goni Wartę

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 27-02-2001, 00:00

Hestia goni Wartę

Sopockie towarzystwo po TU PBK przejmie Konzeption

Od początku marca w sieci przejętego przez Ergo Hestia TU PBK sprzedawane będą tylko produkty sopockiego towarzystwa. Spółka powiększa też sieć o struktury sprzedaży pośrednika ubezpieczeniowego Konzeption. W 2000 roku łączny przypis składki grupy Ergo Hestia wyniósł 827 mln zł z czego majątkowe towarzystwo zebrało 578 mln zł.

W ciągu dwóch miesięcy majątkowe Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia włączyło w swoje struktury sieć sprzedaży kupionego w grudniu 2000 roku TU PBK.

— Od początku marca sieć TU PBK będzie sprzedawała tylko produkty Ergo Hestia — twierdzi Piotr Śliwicki, prezes STU Ergo Hestia.

Pracownicy jednostek terenowych TU PBK i agenci tej spółki dostali pracę w Hestii. Nie poszczęściło się pracownikom centrali. Zwolnienie grupowe objęło 90 osób. Piotr Śliwicki zapewnia, że osoby te zostały objęte programem ochronnym.

Kolejnym etapem fuzji będzie przejęcie przez Hestię portfela ubezpieczeń TU PBK.

— Wniosek do Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń w sprawie transferu portfela został już złożony. Wkrótce ukaże się na ten temat ogłoszenie prasowe PUNU. Od tego momentu przez trzy miesiące klienci TU PBK będą mieli czas na składanie sprzeciwów — twierdzi Piotr Śliwicki.

Jeżeli klienci reprezentujący ponad 10 proc. portfela zgłoszą sprzeciw, fuzja nie dojdzie do skutku. Z tego powodu dotychczas żadna spółka w Polsce nie zdecydowała się jeszcze na połączenie portfeli. Prezes Hestii nie spodziewa się jednak masowego sprzeciwu klientów i liczy na zakończenie tego procesu do połowy 2001 roku.

Towarzystwo albo kasa

Po fuzji z TU PBK Hestii zostanie wolna licencja na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej.

Piotr Śliwicki nie wyklucza, że może ona zostać wykorzystana do stworzenia wyspecjalizowanego towarzystwa na bazie spółki Europejskie Ubezpieczenia Podróży Services. Jest to spółka dystrybucyjna, zajmująca się sprzedażą polis turystycznych. Wolna licencja może też zostać wykorzystana do stworzenia kasy chorych, to jednak zależy od ewentualnych zmian prawnych.

Kolejną inwestycją Hestii Ergo jest objęcie 51 proc. akcji Grupy Patria Investment. W jej skład wchodzi spółka dystrybucyjna Konzeption, zajmująca się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych.

Ergo Hestii nie udało sie jednak na razie rozwinąć — zgodnie z podpisanym w grudniu porozumieniem — współpracy z bankiem PBK. Instytucja ta pochłonięta jest fuzją z BPH.

Ergo inwestuje

Szybki rozwój Hestii możliwy jest dzięki właścicielowi towarzystwa — niemieckiej grupie Ergo. To właśnie Hestia ma budować pozycję Ergo na polskim rynku. W tym celu majątkowa spółka została dokapitalizowana w grudniu 2000 roku o 550 mln zł. Pozwoliło to —obok zakupu TU PBK — na przejęcie PTE PBK. Transakcja ta zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. W tym celu Ergo musi sprzedać albo połączyć z PTE PBK PTE H-M-C, które — przez Hamburg Mannheimer — należy do grupy.

— Przyszłość PTE H-M-C musi rozstrzygnąć się w ciągu dwóch- trzech tygodni — twierdzi Piotr Śliwicki.

W grupie Ergo obok Hestii znajduje się także przynosząca duże straty i będąca w trakcie kosztownej restrukturyzacji TU Compensa. Piotr Śliwicki przyznaje, że funkcjonowanie na rynku dwóch konkurencyjnych towarzystw należących do jednego właściciela nie jest korzystne.

— Niemiecki właściciel podjął już decyzję co do przyszłości TU Compensa. Informacje na ten temat będą podane w najbliższych tygodniach — twierdzi prezes Hestii.

Wysokie kapitały Hestii wskazują, że niewykluczone jest przejecie TU Compensa przez sopockie towarzystwo.

Spółka spółce nierówna

W 2000 roku majątkowa Ergo Hestia zebrała 578,2 mln zł składki, o niecałe 48 mln więcej niż rok wcześniej. Hestia nie zwiększyła więc portfela, ponieważ jego wzrost utrzymał się w granicach inflacji. Znacząco poprawił się jednak wynik finansowy towarzystwa, który z -18,1 mln zł brutto wzrósł do 20,2 mln zł.

— Osiągnęliśmy to dzięki poprawie wyniku technicznego. Strata spadła z 70 mln zł do 24 mln zł — twierdzi Piotr Śliwicki.

Znacznie gorsze są wyniki działającej od trzech lat Życiowej Ergo Hestii. Spółka ta zebrała w 2000 roku 75,3 mln zł składki, a jej strata finansowa brutto sięgnęła niemal 40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hestia goni Wartę