Czytasz dzięki

High street na peryferiach

opublikowano: 02-02-2020, 22:00

Inwestor parków handlowych chce wybudować miasteczko na granicy Bemowa. Los projektu leży w rękach radnych Starych Babic.

Znany z budowy parków handlowych Dekada inwestor przedstawił projekt wielofunkcyjnej zabudowy na 15-hektarowym terenie graniczącym z warszawską dzielnicą Bemowo. Pola leżące w podmiejskiej wsi Blizne-Łaszczyńskiego w gminie Stare Babice mają zgodnie z koncepcją inwestora zamienić się w miasteczko z własną główną ulicą handlową, kinem, budynkami mieszkalnymi, biurowcami, akademikami, parkiem handlowym i dwoma hotelami. Gdyby zamiast wielofunkcyjnej przestrzeni powstały w tym miejscu osiedla, mogłyby pomieścić nawet 5 tys. mieszkań. Zdaniem inwestora projekt z ofertą dla różnych grup — poszukujących mieszkania, przedsiębiorców, mieszkańców gminy i pobliskich osiedli — powinien się lepiej sprzedać.

Być może jeszcze w lutym radni Starych Babic podejmą uchwałę, dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego te tereny, od której zależy los inwestycji. Dokładny termin głosowania nie jest jeszcze znany. Inwestycja S8 Corner planowana przez Dekadę znajduje się na działce odciętej od reszty gminy autostradą S8 (to od niej pochodzi nazwa inwestycji). Z drugiej strony graniczy z Bemowem i nowymi osiedlami powstającymi na Chrzanowie przy ostatniej stacji drugiej nitki metra. Inwestor opracowuje projekt od blisko dwóch lat i niedawno zaprezentował koncepcję radnym. Zgodnie z przedstawioną kalkulacją wpływy z podatków uzyskanych dzięki tej inwestycji mogą zasilić kasę gminy kwotą 12 mln złotych rocznie. Z tej sumy 3,3 mln zł miałoby pochodzić z podatku CIT od firmy zainteresowanej powierzchnią biurową w S8 Corner.

— W kompleksie zaplanowaliśmy też około 150 sklepów, 20 restauracji i 7-salowe kino Helios — mówi Aleksander Walczak, prezes Dekady.

Infrastruktura drogowa i kanalizacyjna dla tego terenu ma być w pełni sfinansowana przez inwestora. Ma też umożliwiać przyłączenie kolejnych podmiotów, zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorstw. Na terenie miasteczka zaplanowano lokale dla dwóch prywatnych przedszkoli, centralny rynek, weekendowy ekobazar i zieleń miejską. Kalendarz realizacji przewiduje start w połowie 2020 r. i zakończenie w 2025 r. Chociaż Dekada najbardziej kojarzy się z budową parków handlowych, zrealizowała też kilka biurowców i pięć innych obiektów spoza głównego segmentu (Galeria Sztuki Desa Unicum w Warszawie, dworce autobusowe w Nowym Targu, Myślenicach, Brodnicy i Ciechanowie). Dotychczas jednak nie budowała kompleksów wielofunkcyjnych z częścią mieszkaniową.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Będzie to nasza pierwsza inwestycja wielofunkcyjna na taką skalę. Jako inwestor będziemy współpracować z innymi podmiotami zarówno na etapie projektowania i budowy, jak i później. Rozmawiamy na przykład z kilkoma operatorami prywatnych domów studenckich w sprawie przejęcia przez taką firmę zarządzania akademikami — mówi Aleksander Walczak.

OKIEM EKSPERTA

Rośnie popularność projektów mixed use

PIOTR WASILEWSKI, dyrektor działu inwestycji i powierzchni handlowych w Nuvalu

Dojrzałość rynku komercyjnego w Polsce powoduje, że coraz częściej będziemy spotykali się z projektami typu mixed use. Nowy trend jest spowodowany coraz mniejszą dostępnością idealnych gruntów w dużych miastach, co wymusza na deweloperach nowy, a nie jednofunkcyjny sposób ich zagospodarowania. Tendencja ta najszybciej rozwija się w największych polskich miastach — najlepszym przykładem z największą liczbą tego typu inwestycji jest Warszawa. Z punktu widzenia inwestora są to projekty, które wymagają strategicznego spojrzenia, ale jednocześnie dają większy zwrot aniżeli inwestycje jednofunkcyjne. Ułatwiają także pozyskanie finansowania. Łącząc wszystkie funkcje zgodnie z trendem mixed use, można też zrealizować wielki projekt nie w fazach, a jednocześnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane