Historyczna decyzja ZUS w obszarze IT

opublikowano: 14-11-2017, 09:55
aktualizacja: 14-11-2017, 10:56

W przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS jako najkorzystniejsza została wybrana oferta Comarchu za 242 mln zł. Oznacza to, że po 20 latach może się zmienić firma utrzymująca system. Na drugim miejscu znalazła się oferta złożona przez Asseco, a oferta Atosa została na trzecim miejscu. Oferta Atosa została jednak odrzucona, gdyż zakład nie uznał wyjaśnień firmy na temat kalkulacji ceny w ofercie.

Drogi czytelniku, poniżej znajdziesz krótki tekst, który opublikowaliśmy 15 listopada 2017 roku, jeszcze przed podaniem oficjalnych informacji dotyczących przetargu w ZUS. Pod tym linkiem -https://www.pb.pl/bezprecedensowa-zmiana-w-it-zus-898207 - możesz zapoznać się z pełną wersją materiału opracowanego przez naszego dziennikarza, Grzegorza Suteńca, który ukazał się w dzienniku Puls Biznesu. Zapraszamy do lektury. Redakcja.

Asseco vs. Comarch

ADAM GÓRAL, prezes AssecoI JANUSZ FILIPIAK, prezes Comarchu
Zobacz więcej

ADAM GÓRAL, prezes AssecoI JANUSZ FILIPIAK, prezes Comarchu PB

Jeszcze przed wakacjami faworytem przetargu wydawało się Asseco, które obecnie świadczy te usługi i jest następcą prawnym twórcy systemu – Prokomu Software.  W lipcu sugerowaliśmy, że rękawice Asseco może rzucić Comarch… i tak się faktycznie stało.

We wrześniu okazało się, że krakowska spółka złożyła najtańszą ofertę w tym przetargu (242 mln zł), za nim uplasowało się Asseco (374 mln zł), a najdroższą Atos Polska (431 mln zł). Budżet ZUS podany przy otwarciu ofert to 374 mln zł. Poza ceną kryterium oceny ofert w przetargu były test praktyczny oraz koncepcja przejęcia zadań.

Po otwarciu ofert cenowych Comarch stał się faworytem przetargu. Na początku października wszyscy wykonawcy zostali poproszeni przez ZUS o wytłumaczenie się z rażąco niskich cen. W wezwaniu ZUS nie odnosił się do budżetu, który podał przy otwarciu ofert, lecz do szacunków sprzed dwóch lat, gdy na podstawie zapytań ofertowych przewidywał koszt czteroletniej umowy na utrzymanie KSI na poziomie 621,5 mln zł. Choć dziś nie zamierza tyle zapłacić za usługę, prawo zamówień publicznych zmuszało go do żądania wyjaśnień od oferentów.

To jeszcze nie koniec

Specjaliści obserwujący przetarg nie mają wątpliwości, że po wygranej Comarchu przed nim jeszcze długa droga do podpisania umowy. Na początku zapewne będzie musiał obronić ofertę w batalii przed KIO, a następnie udowodnić, że jest w stanie świadczyć usługi w trakcie rocznego okresu przejmowania opieki nad systemem.
Czy utrzymanie wpłynie na rozwój?

Asseco, które obecnie świadczy usługi utrzymania KSI, zdobyło też najwięcej zleceń ze wszystkich wykonawców w ramach umowy ramowej na rozwój KSI (zakończyła się 8 listopada).  Warto pamiętać, że nowy wykonawca usługi utrzymania będzie też pełnił funkcję integratora, który ma istotną rolę w integracji oprogramowania oddawanego w ramach usługi rozwojowej KSI.

ZUS przetarg w celu podpisania umowy ramowej na rozwój KSI planuje ogłosić przed końcem roku.

Asseco ma list intencyjny z ZUS

Asseco podpisało list intencyjny z ZUS, w którym wyraziło gotowość do utrzymania KSI w okresie przejściowym. Spółka zadeklarowała obniżenie obowiązujących cen o kolejne 10 proc.

W październiki 2016 r. Asseco podpisało z ZUS aneks do umowy utrzymaniowej, w którym większość cen jednostkowych została obniżona również o 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy