Hiszpanie będą niańczyć w PPP

ANP
opublikowano: 29-10-2012, 09:15

Ternum chce ściągać inwestorów, którzy w partnerstwie publiczno-prywatnym będą budować żłobki i przedszkola. Szuka pilotażowej gminy.

Projekty oświatowe w partnerstwie publiczno-prywatnym to wPolsce wciąż rzadkość. Próby tego typu inwestycji można policzyć na palcach. Kiepską passę zamierza przełamać hiszpańska firma Ternum, specjalizująca się w doradztwie strategicznym i wprowadzaniu firm na zagraniczne rynki. Chce przenieść na polski grunt wzory z Półwyspu Iberyjskiego.

— Współpracujemy z hiszpańskim partnerem, który ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu żłobkami w PPP. Możemy podjąć się zarówno realizacji całego projektu — począwszy od budowy żłobka przez jego finansowanie, na zarządzaniu kończąc. Możemy też zrealizować jedynie poszczególne etapy projektu — mówi Marta Matysiak, menedżerka w Ternum.

Według wyliczeń firmy, średni koszt budowy żłobka dla grupy 100-120 dzieci wynosi 2-2,5 mln zł.

— Szacujemy, że inwestycja jest opłacalna, gdy do placówki uczęszcza co najmniej 60 dzieci. Mamy na myśli żłobek lub przedszkole bądź obiekt łączący obie funkcje. Polskie potrzeby w zakresie żłobków są ogromne, bo dziś zaledwie około 3 proc. dzieci korzysta z takiej formy opieki. W samej Warszawie brakuje miejsc dla ok. 5,5 tys. najmłodszych obywateli. Jeśli chodzi o przedszkola, jest w nich miejsce dla ok. 72 proc. przedszkolaków — mówi Marta Matysiak.

Opłaty w placówkach budowanych w PPP mają nie odbiegać od stawek przyjętych w innych publicznych żłobkach i przedszkolach.

— Liczymy na dopłaty miast do placówek w PPP na tych samych zasadach, na jakich dotowane są tradycyjne żłobki i przedszkola. Jednocześnie stawiamy w projektach na optymalizację kosztów, m.in. poprzez budownictwo energooszczędne — mówi Marta Matysiak.

Firma rozmawia już z samorządami o potencjalnych inwestycjach.

— Zainteresowanie jest ogromne, ale wciąż widzimy obawy strony publicznej dotyczące wykorzystania PPP. Tym bardziej zależy nam na realizacji pilotażowego projektu, który z pewnością zachęci innych do podjęcia wyzwania — dodaje menedżerka Ternum.

— Dobrze byłoby, aby takie ogłoszenia się pojawiły, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu placówki z pewnością istnieje. Po zainteresowaniu rynku widać, że na odzew firm prywatnych można liczyć. Szlaki przetarły Krapkowice, które otworzyły w PPP dwa żłobki dla 50 najmłodszych, korzystając z rządowego programu Maluch [program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z rocznym budżetem około 40 mln złotych — red.] — komentuje Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP. Projekt w Krapkowicach, zrealizowany w 2011 r., kosztował 2,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu