Hiszpańska gospodarka ma się najlepiej od 2017 r.

opublikowano: 30-04-2019, 10:01

Tempo wzrostu gospodarczego utrzymywało się we Francji, a w Hiszpanii przyspieszyło najszybciej od 2017 r., zmniejszając presję na Europejski Bank Centralny, aby zwiększyć bodźce dla regionu euro.

Francuskie wydatki konsumpcyjne, pobudzone przez cięcia podatków przez prezydenta Emmanuela Macrona po protestach „żółtych kamizelek”, przyczyniły się do wzrostu drugiej gospodarki eurolandu na tyle, że w pierwszym kwartale, podobnie jak pod koniec 2018 r.,  wzrost wyniósł 0,3 proc. Hiszpański PKB wzrósł natomiast o 0,7 proc., przekraczając szacunki ekonomistów.

Odporność francuskiej gospodarki i poprawa sytuacji w Hiszpanii rzucają na gospodarkę strefy euro jaśniejsze światło po spowolnieniu, które było wystarczająco alarmujące, by EBC ponownie zaczął rozważać uruchomienie programu stymulacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy