HK: banki wzięły z kont 34 mln zł

Katarzyna Jażwińska
01-03-2002, 00:00

Huta Katowice ma od 8 lutego zablokowane konta przez banki wierzycieli. Blokowały je także w czerwcu i wrześniu 2001 r. W sumie pobrały z rachunków HK ponad 34 mln zł, w tym 6 mln zł podczas ostatniej blokady.

— Uniemożliwia to realizację zobowiązań. Huta funkcjonuje dzięki temu, że dostawcy i usługodawcy realizują zamówienia na kredyt — mówi Mariusz Kwaśniowski z biura prasowego HK.

Część płatności spółka realizuje w kompensatach. Szacuje, że dziennie na najpilniejsze bieżące płatności potrzebuje 3-4 mln zł. Trudniej niż z kontrahentami radzi sobie z wypłatą wynagrodzeń.

— Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym, huta zabezpiecza na rachunkach środki i w ten sposób może zrealizować wypłaty dla pracowników firmy — około 11 mln zł. Jednak jeśli banki nie odblokują kont, wypłata dla pracowników spółek zależnych nie będzie zrealizowana — około 15 mln zł — dodaje Mariusz Kwaśniowski.

HK nie uporała się jeszcze z blokadą kont, a już pojawił się kolejny kłopot. Inkasso Reform wypowiedziało hucie umowę dotyczącą spłaty przez HK wierzytelności, które legnicka firma przejęła od HCP, a te z kolei od PKP. Strony nie komentują na razie tej sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jażwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HK: banki wzięły z kont 34 mln zł