HK nie musiała zapłacić bankom

Katarzyna Jaźwińska
31-07-2001, 00:00

HK nie musiała zapłacić bankom

Wczoraj minął termin spłaty przez Hutę Katowice kolejnej raty z 400 mln zł kredytu zaciągniętego w 1998 roku. Na konta banków miało wpłynąć 11 mln zł, ale tak się nie stało, bo wierzyciele postanowili poczekać na pieniądze.

Wczoraj Huta Katowice miała zapłacić bankom kolejną ratę kredytu konsorcjalnego wysokości 400 mln zł, zaciągniętego w październiku 1998 roku. Do wierzycieli, którym przewodzi BPH, miało wpłynąć około 11 mln zł.

Muszą poczekać

— Kolejna rata kredytu, którą miała zapłacić Huta Katowice nie wpłynęła na konta konsorcjum bankowego, ponieważ nie było takiej konieczności. Wcześniej banki żądały przygotowania programu restrukturyzacji hutnictwa, silnego zaangażowania w prace nad ustawą dotyczącą uzdrowienia branży i opracowania biznesplanu koncernu Polskie Huty Stali. Te wymagania zostały spełnione, a powiem więcej, są prowadzone także negocjacje z koncernem Ispat, zainteresowanym prywatyzacją tych hut — mówi Edward E. Nowak, wiceminister gospodarki.

Dodaje, że banki wysłały pismo do MSP i Ministerstwa Gospodarki, w którym zapewniły, że nie będą podejmować żadnych działań egzekucyjnych, do czasu uzgodnienie sposobu restrukturyzacji finansowej tego kredytu .

Jednym z instrumentów restrukturyzacji, proponowanym w hutniczej ustawie jest wykupienie kredytu konsorcjalnego HK przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Ta z kolei ma wyemitować obligacje lub zaciągnąć kredyt na kwotę 600 mln zł. W ten sposób wesprze restrukturyzację nie tylko HK, ale także pozostałych przedsiębiorstw mających wejść do Polskich Hut Stali, czyli hut Sendzimira, Cedler i Florian.

Odroczony weksel

TF Silesia natomiast miało wczoraj zapłacić bankom — wspierając HK — 22,3 mln zł. Spółka liczyła jednak na miesięczne odroczenie płatności.

— Banki wymagają zabezpieczenia spłat przez Silesię, ale mamy zapewnienie, że termin ważności weksla na tę kwotę zostanie przedłużony — dodaje minister Nowak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HK nie musiała zapłacić bankom