Holzmann: same cięcia stóp EBC nie wystarczą by trwale ożywić gospodarkę

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 2025-02-18 12:41

Robert Holzmann, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że dalsze luzowanie polityki nie wystarczy do trwałego ożywienia gospodarki strefy euro. Potrzebna jest do tego odpowiednia polityka gospodarcza.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Cytowany przez agencję Bloomberg Holzmann powiedział, że u podstaw problemów z mocniejszym wzrostem gospodarczym w Eurolandzie leży przede wszystkim brak odpowiedniej strategii przemysłowej. W opinii decydenta, działania podejmowane przez EBC nie wystarczą do zdynamizowania wzrostu gospodarczego, co najwyżej mogą być impulsem.

Naszym zadaniem nie jest bezpośrednie wpływanie na gospodarkę, częściowo dlatego, że wpływ jest zbyt szeroki, ale również dlatego, że Europa nie mierzy się z problemami związanymi z cyklem, ale z kwestiami strategii przemysłowej – powiedział Holzmann, który stoi na czele Banu Austrii.

Urzędnik podkreślił, że pomimo podążania inflacji w kierunku celu EBC, istnienie wiele wyzwań, zagrożeń, a nawet nieprzewidywalnych czynników ryzyka. Holzmann wspomniał choćby o planach taryfowych amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, wyborach w Niemczech czy sytuacji na Ukrainie.

Holzmann stwierdził, że istnieją spore szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia EBC, niemniej zależeć ona będzie od napływających danych. Bankier uważa, że problemem nadal pozostaje zbyt wysoka – jego zdaniem – inflacja bazowa oraz w usługach. Ta ostatnia jest ponad dwukrotnie wyższa od zakładanego przez EBC celu na poziomie 2 proc.