Homanit wyda ponad 200 mln zł

opublikowano: 09-01-2014, 00:00

Dwie wielkie inwestycje z branży meblarskiej w kostrzyńsko-słubickiej strefie czekają na decyzję rządu.

4,4 tys. miejsc pracy i 1,3 mld zł inwestycji — takie będą efekty poszerzenia Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (K-SSSE) o ponad 150 ha, do 1715 ha. Projekt trafił do konsultacji międzyresortowych. Największą inwestycję planuje Homanit Krosno Odrzańskie.

Rok temu „PB” informował o staraniach krośnieńskich urzędników, by dawną fabrykę Hardeksu, kupioną w 2012 r. przez niemiecką grupę, objąć statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Już wiadomo, co firma planuje, jeśli uda się włączyć do K-SSSE 34 ha, na których stoi zakład. Do pierwszego kwartału 2016 r. chce zainwestować 211,6 mln zł i stworzyć 20 etatów, które doda do istniejących 341.

— Aby przeprowadzić tak wielką inwestycję w tak krótkim czasie, potrzeba wielu firm zewnętrznych. Fritz Homann, właściciel grupy, mówi, że jesienią tego roku na placu budowy będzie 400 osób — twierdzi Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego. Podkreśla, że od przejęcia zakładu Niemcy zainwestowali już 15 mln EUR, m.in. w rębak.

Spółka należy do grupy Homanit, producenta płyt pilśniowych twardych MDF i HDF formowanych metodą suchą. Inna spółka z grupy: Homanit Polska ma zakład w tej samej strefie (w Karlinie). Zakład w Krośnie Odrzańskim zajmuje się obróbką sprowadzanych z Niemiec płyt, a jego odbiorcami są producenci mebli, opakowań i przemysł motoryzacyjny.

Inwestycja ma zwiększyć potencjał produkcyjny. Polega na budowie nowej hali, w której będą produkowane płyty HDF, i zakupie linii technologicznych do uszlachetniania płyt. Inwestor rozważa też lokalizację projektu na Białorusi w jednej z Wolnych Stref Ekonomicznych.

— Atutem Polski jest to, że Lasy Państwowe dostarczają drewno z certyfikatem poświadczającym, że u nas nie prowadzi się rabunkowej gospodarki. To bardzo ważne dla dużego klienta Homanitu — koncernu IKEA — mówi Marek Cebula.

Gmina jest gotowa zwolnić Homanit z podatku od nieruchomości w ramach pomocy regionalnej. Jest jeszcze jedna inwestycja planowana na gruntach prywatnych, która czeka na poszerzenie strefy i również może uciec na Białoruś. W Wągrowcu chce inwestować Polinova Polska. To spółka celowa z grupy Polipol, która ma do końca 2016 r. zbudować fabrykę mebli tapicerowanych za 93,1 mln zł i zatrudnić w niej 170 osób. Przejdzie tu również 644 pracowników zakładu firmy w Wągrowcu, który zostanie zamknięty.

W planach jest włączenie do strefy kolejnych terenów, m.in.: 35 ha w Gorzowie Wielkopolskim, 44 ha w Kamieniu Pomorskim, 15 ha w Strzelcach Krajeńskich. 20 ha, w Kostrzynie nad Odrą i Policach, zostanie wyłączonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu