Czytasz dzięki

Home office rządzi w mieszkaniach

opublikowano: 30-07-2020, 22:00

Praca zdalna robi rewolucję w oczekiwaniach Polaków względem własnych czterech kątów.

Odsetek pracujących zdalnie utrzymuje się od około trzech miesięcy na poziomie 44 proc. — wynika z danych SW Research. Eksperci twierdzą, że w najbliższym czasie znacząco się to nie zmieni, zwłaszcza że 34 proc. Polaków nadal chce pracować z domu, jeśli nie na stałe, to przynajmniej przez kilka dni w tygodniu. Z obserwacji specjalistów JLL wynika, że upowszechnienie modelu home office już skłoniło wiele osób do zmiany aranżacji i wyposażenia mieszkań, a także do zorganizowania dodatkowej przestrzeni na cele służbowe. Pracujący z domu bardziej docenili również przydomowe ogrody, balkony i tarasy. Za „szczególnie ważne” uznaje je aż o 29 proc. więcej ankietowanych niż w okresie przed COVID-19 — podaje JLL. O 22 proc. wzrosła natomiast liczba osób, które w mieszkaniu wyjątkowo cenią sobie „dostęp do naturalnego światła” oraz „prywatną przestrzeń do pracy”.

Zmianę oczekiwań względem mieszkań widać także na portalu Otodom.pl, który donosi, że liczba zapytań dotyczących nieruchomości z ogrodami w okresie pandemii wzrosła o 60 proc. O nowych preferencjach klientów mówią również deweloperzy.

— Coraz częściej pytają oni o mieszkania z większą liczbą pokoi, w których będą mogli — w razie potrzeby — pracować zdalnie albo przeznaczyć je dla dzieci uczących się online. Bardzo ważne dla klientów stały się także powierzchnie przynależne do mieszkań, takie jak większe balkony, ogródki czy duże tarasy — wymienia Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest.

Na zmianę podejścia kupujących wskazuje także Marek Suszczyński, przedstawiciel spółki Nickel Development.

— Popularność położonych na przednieściach nieruchomości z ogrodami jest ogromna. Do tej pory nie byłem świadkiem tak dużego zainteresowania jednym typem nieruchomości. Pandemia i chwilowy — lub nie — odwrót od transportu zbiorowego sprawiły też, że samochód nabrał dużo większego znaczenia, co widać w liczbie zapytań dotyczących domów z murowanymi garażami — mówi Marek Suszczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane