Horror na Tajwanie

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 12-05-2021, 09:01

Środowa sesja w Azji była wyjątkowo nerwowa. Szczególnie na Tajwanie, gdzie doszło do giełdowego mini-krachu. Powód to skupisko… 6 przypadków koronawirusa.

fot. Bloomberg

Tajwan bardzo rygorystycznie od samego początku podszedł do pandemii, dzięki czemu wyspa tak naprawdę jej uniknęła. Należy do grupy krajów, które bardzo zdecydowanie reagowały na najmniejsze ogniska, oczywiście kosztem kontroli społeczeństwa, na co w Azji ogólnie jest większe przyzwolenie. Dlaczego zatem tym razem inwestorzy zareagowali paniką? Chodzi przede wszystkim o półprzewodniki, o których ostatnio sporo się mówi. Tajwan jest ważnym centrum ich produkcji, a są one niezbędne w bardzo szeroko rozumianym przemyśle, m.in. samochodów, elektroniki czy AGD. Braki w tym zakresie są coraz bardziej dokuczliwe z powodu zakłócenia łańcuchów dostaw przed globalne restrykcje związane z pandemią oraz przez mocne ożywienie – mamy zatem zderzenie silnie rosnącego popytu i ograniczonej podaży. Co prawda uważa się, że nawet ograniczenia na Tajwanie nie wpłynęłyby istotnie na sektor eksportowy, ale sama reakcja pokazuje, jak bardzo na tę kwestię rynki są wyczulone.

Rynki europejskie jednak wymazują nocną przecenę na kontraktach. Tu przede wszystkim liczyć się będą dane o inflacji z USA za kwiecień, które poznamy o 14:30. Wiadomo, że wzrośnie mocno w porównaniu z marcem, kiedy wyniosła 2,6%. Konsensus wynosi 3,6% a to i tak wydaje się dość ostrożnym szacunkiem, gdyż czeka nas bardzo mocne odbicie cen paliw w ujęciu rocznym. Pojawia się raczej pytanie, jak wyglądać będzie inflacja w rozbiciu na inne kategorie? Czy anegdotalne doniesienia o rosnących cenach znajdą przełożenie na oficjalny wskaźnik? Fed może ignorować wzrosty, jeśli będą wynikać tylko z odbicia cen paliw, większym problemem będą wzrosty w innych kategoriach.

Warto odnotować, że zmieniła się nieco funkcja reakcji rynków. Dolar nie zyskuje już na obawach o wzrost inflacji, bo rynki coraz częściej zakładają, że zostanie on zignorowany przez Fed. Notowania EURUSD zatrzymały się w okolicy 1,2150, a to sprzyja stabilności kursu złotego. W efekcie dziś rano o 8:50 euro kosztuje 4,5465 złotego, dolar 3,7463 złotego, frank 4,1428 złotego zaś funt 5,2960 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane