Horyzont pełen instrumentów

opublikowano: 24-06-2015, 00:00

Przedsiębiorcy mogą już korzystać ze wszystkich opcji zwrotnego wsparcia z największego programu ramowego UE.

Głównym źródłem dotowania projektów związanych z obszarem B+R i innowacjami będzie w najbliższych latach program Horyzont 2020. Jego budżet na lata 2014-20 to blisko 80 mld EUR. Blisko 3 mld EUR z tej sumy zostaną przeznaczone na instrumenty finansowe (InnovFin) wspierające dostęp do funduszy dla firm i innych podmiotów realizujących projekty badawcze lub związane z innowacjami.

Popyt na nowy program

— Horyzont to program szeroki tematycznie, z dużym potencjałem dla różnych środowisk i branż. Dzięki niemu oferta finansowania innowacji sukcesywnie się powiększa. Naszym celem jest wykorzystać jak najwięcej z tego budżetu — podkreśla prof. Włodzisław Duch, podsekretarz stanu w ministerstwie nauki.

Ten resort jest odpowiedzialny za Horyzont 2020 w Polsce. Finansowanie z instrumentów finansowych dla firm będzie jednak wielokrotnie wyższe niż wspomniane 2,8 mld EUR — głównie dzięki dodatkowym pieniądzom od pośredników finansowych. KE szacuje, że preferencyjne finansowanie dla beneficjentów w ramach Horyzontu sięgnie kwoty ok. 50 mld EUR.

— Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie instrumentami zwrotnymi Horyzontu 2020, zarówno ze strony przedsiębiorców,jak i innych podmiotów. Ponad połowa z 3 tys. ankietowanych w tym roku firm zadeklarowała zainteresowanie właśnie tą formą wsparcia.

Aktywnie pracujemy też z instytucjami finansowymi, bez udziału których sięgnięcie beneficjentów po większość instrumentów zwrotnych nie będzie możliwe — zwraca uwagę Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK).

W KPK można zdobyć wszystkie potrzebne informacje związane z pomocą zwrotną z programu Horyzont 2020. Punkt prowadzi szkolenia i warsztaty dla kandydatów zamierzających wnioskować o dofinansowanie. Usługi świadczy bezpłatnie i na terenie całego kraju.

Gama już pełna

Unijne instytucje ogłosiły ostatnie z głównych instrumentów finansowych programu Horyzont 2020. Tym samym przedsiębiorcy mogą już korzystać z pełnej gamy wsparcia zwrotnego. Wspomniane instrumenty to InnovFin Energy Demo Projects oraz InnovFin Infectious Diseases. W ramach pierwszego Europejski Bank Inwestycyjny oferuje pożyczki i gwarancje dla firm realizujących projekty demonstracyjne z obszaru odnawialnych źródeł energii, ogniw wodorowych i ogniw paliwowych. Wsparcie ma ułatwić rozwój projektów od etapu demonstracji do komercjalizacji. Natomiast drugi instrument to pożyczki dla podmiotów inwestujących w projekty B+R służące opracowaniu innowacyjnych szczepionek, leków, urządzeń medycznych i diagnostycznych lub infrastruktury badawczej w obszarze chorób zakaźnych. © Ⓟ

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.instrumentyfinansoweue.gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu