Horyzont pomaga testować innowacje

opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Rodzimi przedsiębiorcy coraz śmielej stają w szranki o dotacje z KE. A te pozwalają im rozwijać biznes.

Mali i średni gracze z całej Unii Europejskiej mogą zdobyć granty na rozwój produktów, od etapu prototypu — i przetestowanie ich na pilotażowej grupie użytkowników. Każda firma może dostać z tzw. drugiej fazy „Instrumentu dla MSP” (SME Instrument), który jest częścią programu Horyzont 2020, aż 2,5 mln EUR. Wnioski o dotacje można składać do 23 maja. Kolejny graniczny termin ubiegania się o wsparcie to 10 października.

Michał Gzyl, dyrektor firmy doradczej Zafiro Solutions, podkreśla, że SME Instrument finansuje nowatorskie rozwiązania od fazy prototypu do wejścia ich na rynek.
Zobacz więcej

WSZYSTKIE ETAPY :

Michał Gzyl, dyrektor firmy doradczej Zafiro Solutions, podkreśla, że SME Instrument finansuje nowatorskie rozwiązania od fazy prototypu do wejścia ich na rynek. Fot. ARC

Z raportu agencji EASME, zarządzającej programami dotacyjnymi w imieniu Komisji Europejskiej (KE), wynika, że rynkowy sukces osiąga dwóch na trzech beneficjentów „Instrumentu MSP”. Natomiast pozostałe projekty, mimo że nie dostały funduszy, są oceniane przez Komisję Europejską jako przedsięwzięcia z wysokim potencjałem biznesowym — i mają szanse na inne wsparcia.

— Firmy, które chcą powalczyć o grant ze wspomnianego instrumentu, powinny mieć prototyp potwierdzający możliwość stworzenia danego rozwiązania i realistyczny plan sprzedażowy — mówi Michał Gzyl, dyrektor firmy doradczej Zafiro Solutions, która pomaga przedsiębiorcom w zdobywaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020.

Autorzy badania zwracają uwagę, że beneficjentami wsparcia są głównie firmy działające w sektorze medycznym, analityki, energii, cleantech i fintech. Aż 58 proc. przedsiębiorców może pochwalić się rynkowym sukcesem swoich projektów. Co ciekawe, prym w komercjalizacji innowacyjnych przedsięwzięć wiodą małe firmy i te ze stażem od 5 do 10 lat.

SME Instrument oferuje przedsiębiorcom wsparcie nie tylko finansowe, ale również coachingowe i szkoleniowe. Granty pokrywają też koszty udziału przedstawicieli biznesu w międzynarodowych targach.

— Eksperci Komisji Europejskiej zwracają szczególną uwagę na biznesplan. Istotne jest również to, aby planowane innowacje pojawiły się jak najszybciej na rynku i miały pozytywny wpływ na unijną gospodarkę — wyjaśnia Michał Gzyl.

Jak podkreśla, raport agencji EASME potwierdza, że przedstawiciele KE wybierają projekty, które mają duży potencjał biznesowy. Dzięki grantom firmy zwiększają zatrudnienie. Ponadto przedsiębiorcom łatwiej jest zdobyć dodatkowe wsparcie, np. komercyjny kredyt lub pożyczkę.

— Program pełni rolę akceleratora. Wspiera firmy w prowadzeniu innowacyjnych projektów, od fazy prototypu do wejścia ich na rynek. Przyspiesza wdrażanie technologiina rynkach zagranicznych — ocenia Michał Gzyl.

Po wsparcie z „Instrumentu dla MSP” coraz śmielej sięgają polskie firmy. Tylko w ubiegłym roku rodzimi innowatorzy otrzymali dotacje na łączną kwotę 44 mln zł. Od początku istnienia programu KE przyznała granty 10 projektom z Polski.

Beneficjentem dofinansowania jest m.in. krakowska spółka Harimata, która stworzyła system do diagnostyki dzieci.

— Wsparcie przeznaczyliśmy na ostatnią fazę badań klinicznych aplikacji Play.Care do wczesnego rozpoznawania autyzmu. Prowadzą je cenieni naukowcy z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Badania mają potwierdzić ponad 90-procentową skuteczność naszego rozwiązania — mówi Paweł Jarmołkowicz, prezes spółki Harimata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu