Horyzonty biznesowe i nie tylko

Jacek Szwajcowski
opublikowano: 28-01-2008, 00:00

W Światowym Forum Ekonomicznym uczestniczyłem już po raz dziewiąty. Każdorazowy pobyt w Davos utwier-dza mnie w przekonaniu, że jest to inicjatywa unikalna — w jednym miejscu i czasie spotyka się tylu wybitnych ludzi z wielu dziedzin. Szczególne znaczenie mają relacje polityki z biznesem. Związki tych dwóch środowisk często bywają skryte i wypaczone — a właśnie Davos jest neutralnym miejscem, gdzie stają się one całkowicie jawne i pożądane.

Tematykę forum można zgrupować w pięciu obszarach: politycznym, gospodarczym (w ujęciu makro), biznesowym, naukowo-technologicznym oraz społecznym. W tym roku naliczyłem aż 230 debat i spotkań objętych programem, nie licząc nieoficjalnych. Panele odbywają się jednocześnie, co powoduje kłopoty z wyborem. Mnie zainteresowała np. tematyka ochrony zdrowia, bo doświadczenia ze świata można przenieść do naszych sporów o systemową reformę. Albo problem zasadniczy dla mojej branży — czy da się przyspieszyć wprowadzanie nowych leków, trwające dzisiaj nawet 8-10 lat.

Polska Grupa Farmaceutyczna w tym roku planuje obrót sięgający 2 mld USD. Kierując tak wielką firmą, nie wyobrażam już sobie nieuczestniczenia w corocznym spotkaniu w Davos. To nie targi i tam się nie podpisuje kontraktów, ale poznaje trendy i przewiduje biznesową przyszłość. Udział w forum dopinguje do wprowadzania nowoczesności i światowych standardów w zarządzaniu firmą. Dlatego wypada wyrazić ubolewanie, że reprezentacja Polski w Davos była w tym roku tak skromna.

Jacek

Szwajcowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Szwajcowski

Polecane