Hossa w Moskwie nabierze rozpędu

Najdłuższa seria zwyżek indeksu Micex od dziewięciu lat może być tylko preludium hossy na giełdzie w Moskwie, uważają analitycy.

Potencjał wzrostu indeksu Micex w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi 27 proc., wynika z prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberg. To oznacza, że perspektywy są oceniane najlepiej wśród wszystkich krajów BRIC. Tymczasem do zaledwie 5,3 spadł obliczany dla rosyjskich akcji wskaźnik cena do oczekiwanych zysków. To oznacza 57-procentowe dyskonto wobec wyceny indeksu MSCI Emerging Markets oraz najniższy wskaźnik wśród 21 śledzonych przez Bloomberga rynków wschodzących.

— Pokój oznacza zwyżki. Do rosyjskich akcji inwestorów przyciągają ich niskie wyceny i są oni skłonni podjąć nieco ryzyka, zwłaszcza teraz, gdy konflikt wydaje się słabnąć — oceniał w rozmowie z Bloombergiem Walter Hellwig z towarzystwa BB&T Wealth Management.

O poprawiającym się nastawieniu inwestorów świadczy fakt, że w sierpniu indeks Micex odnotował dzięki spekulacjom o możliwym rozwiązaniu konfliktu 10 wzrostowych sesji z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 2005 r. Tymczasem od początku miesiąca do największego w USA funduszu ETF akcji rosyjskich Market Vectors Russia ETF napłynęło 200 mln USD, co jest najlepszym wynikiem od marca. Mimo to część specjalistów przestrzega przed zbyt pochopnym wchodzeniem na rynek.

— Inwestorzy powinni zachować ostrożność w kupowaniu rosyjskich akcji tylko dlatego, że są one tanie. Trwała hossa na rosyjskiej giełdzie nie wydaje się możliwa bez zdecydowanej zmiany w rosyjskiej polityce — oceniał Albert Brenner, dyrektor w towarzystwie People’s United Wealth Management. W rosyjskie akcje można zainwestować poprzez dostępne polskim rynku fundusze inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hossa w Moskwie nabierze rozpędu