Hotele, czyli dywersyfikacja

Agnieszka Janas
opublikowano: 07-11-2006, 00:00

Hotelarstwo w Polsce nadal będzie się rozwijać. To m.in. dlatego giełdowe Echo Investment nie zamierza zaprzestać budowy takich obiektów.

”Puls Biznesu”: Czy Echo Investment (EI) nadal będzie inwestowało w hotele, czy to trwała tendencja?

Waldemar Lesiak: Jesteśmy zaangażowani w inwestycje hotelowe od 9 lat. Zrealizowaliśmy dotychczas 15 obiektów w standardzie od dwóch do czterech gwiazdek dla międzynarodowych firm hotelarskich takich, jak: Accor Group, Louvre Hotels, Qubus Hotel. Dobre perspektywy rozwoju rynku hotelowego w Polsce oraz zdobyte doświadczenie pozwalają planować kolejne inwestycje — z klientami obecnymi już na rynku, jak i z tymi, którzy planują wejście. Możemy więc mówić o trwałej tendencji.

Ile obiektów i w jakim czasie państwo zbudujecie?

Jesteśmy przygotowani do podjęcia wyzwań związanych z realizacją kilku obiektów hotelowych jednocześnie. W bieżącym roku przekazaliśmy do użytkowania dwa Qubusy — w Krakowie i Kielcach. Biorąc pod uwagę cykl inwestycyjny — pozyskanie terenu, projektowanie, procedury administracyjne, wykonanie — mam nadzieję, że uda nam się utrzymać dotychczasowe, dobre tempo realizacji projektów hotelowych.

Jaki jest koszt wybudowania jednego hotelu?

Wpływa na to wiele elementów: uwarunkowania gruntowe, istniejąca infrastruktura, warunki zabudowy, usytuowanie parkingu, standard obiektu, struktura pokoi hotelowych, funkcja konferencyjna, funkcja odnowy biologicznej. Trudno więc odpowiedzieć wprost, ile kosztuje hotel, bez precyzyjnego opisu konkretnego obiektu w danej lokalizacji. Dla przykładu powiem, że oddany do użytkowania w lipcu br. czterogwiazdkowy hotel Qubus w Krakowie, ze 195 pokojami, miał budżet przekraczający 40 mln zł.

Z jakimi sieciami planujecie państwo współpracę?

Zadowolenie przyniosła nam dotychczasowa współpraca z naszymi klientami. Ale jesteśmy przygotowani do realizacji hoteli dla różnych firm. Mam też nadzieję, że zrealizowane przez nas obiekty satysfakcjonują naszych klientów.

Jesteście państwo zainteresowani inwestowaniem w branży hotelarskiej. A jak oceniacie ten sektor w Polsce — jaki segment hoteli, jaki region będą się najszybciej rozwijać?

Inwestycje w projekty hotelowe stanowią element dywersyfikacji portfela nieruchomości Echo Investment. Uważamy, że ten sektor będzie dynamicznie rozwijał się i będzie stanowił — obok projektów biurowych i handlowych — źródło stabilnych dochodów naszej spółki. Wraz z poprawą infrastruktury (autostrady, lotniska) zwiększą się możliwości rozwoju hoteli nieco niższego standardu. Jednak uważamy, że nastąpi dalszy rozwój segmentu hoteli wyższej kategorii (3 i 4 gwiazdki) na takich rynkach, jak Katowice, Wrocław, Kraków, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Lublin.

Kiedy i gdzie można spodziewać się otwarcia państwa kolejnego hotelu?

Kilka projektów jest w fazie przygotowania. Mam nadzieję, że będziemy mogli w niedalekiej przyszłości podać precyzyjne informacje...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Hotele, czyli dywersyfikacja