Howell dochowuje swoich tajemnic

Artur Sulejewski
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

Howell dochowuje swoich tajemnic

GRA FAIR: Akcjonariusze Howella, zarządzanego przez Andrzeja Kowalskiego, zadecydują na NWZA o utworzeniu spółki. Może to mieć wpływ na wycenę rynkową. Na razie szczegóły tej operacji udaje się spółce zachować w tajemnicy. fot. ARC

Nie zawsze zdarza się, aby ważne informacje zostały zachowane w tajemnicy. Przeważnie dochodzi do przecieku, na czym korzysta nieliczne grono inwestorów. W przypadku Howella na razie ta reguła się nie potwierdza.

Na 15 lipca zwołane zostało NWZA spółki. Porządek obrad przewiduje podjęcie przez akcjonariuszy uchwały w sprawie udzielenia zgody zarządowi firmy na utworzenie nowej spółki. Niestety, w Howellu nie można uzyskać informacji na temat, co to ma być za spółka, czym będzie się zajmować ani na kiedy przewidywane jest rozpoczęcie przez nią działalności operacyjnej.

— Tego typu informacje mogą mieć wpływ na cenę naszych papierów. Dlatego też zanim dowie się o tym rynek, informację musi otrzymać KPWiG. Złamanie obowiązków informacyjnych, które ciążą na emitentach giełdowych, pociąga za sobą kary. My nie chcemy ich ponosić — wyjaśnił Dariusz Czyż, radca prawny Howella.

Informacje poufne mają liczne grono zwolenników. W sumie nie ma się specjalnie czemu dziwić. Zapewniają przecież godziwy zysk w krótkim czasie, przy właściwie zerowym ryzyku. Na warszawskiej giełdzie miały miejsce przypadki wykorzystywania informacji poufnych. Nawet w ostatnich dniach padło podejrzenie na dystrybutora leków — Orfe, a sprawą zainteresowała się instytucja nadzorująca nasz rynek kapitałowy.

Przyglądając się ostatnim notowaniom firmy ze Szczawna Zdroju nie można zarzucić osobom związanym ze spółką nieczystych intencji. Podczas czerwcowych sesji kurs akcji Howella był nadzwyczaj stabilny, co — jak uczy historia — wyklucza możliwość podejmowania decyzji inwestycyjnych na podstawie informacji, które nie są znane dla większości obserwatorów rynku. W pierwszym dniu czerwca kurs papierów ustalił się na poziomie 13 zł. Podczas piątkowego fixingu rynek wycenił akcje Howella na takim samym poziomie cenowym. Licząc od początku miesiąca, w czerwcu odbyło się 12 spotkań giełdowych. Na 8 z nich cena giełdowa ustalona została na poziomie 13 zł. Najwyższe notowanie (13,6 zł) walory miały w dniu 7 czerwca. W tym czasie zwyżka notowań akcji Howella nie nadążała za wzrostem indeksu rynku równoległego — WIRR, który od początku miesiąca podniósł się o 4,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Howell dochowuje swoich tajemnic