HP składa broń w walce o rolnicze zlecenie

KA
opublikowano: 13-09-2012, 00:00

Amerykański koncern wycofał się z walki o system OFSA. To pusty gest — sugerują jego rywale.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wpłynęło pismo Hewlett-Packard Polska (HP), w którym firma informuje o wycofaniu się z walki o kontrakt na utrzymanie systemów z rodziny OFSA, odpowiedzialnych za zarządzanie funduszami rozwoju obszarów wiejskich. W grze zostały więc Asseco, Comarch, Sygnity, Zeto Łódź i dwa konsorcja: IT Works i włoskiej Almavivy oraz Infovide-Matrix i Oracle.

HP twierdzi, że decyzję podjęło ze względu na „skrajnie niekorzystne warunki, odbiegające w sposób znaczący od standardów obowiązujących na rynku usług IT”. Chodzi o nieograniczone kary, jakie ARiMR chce zawrzeć w umowie. Koncern zwraca uwagę, że „zamawiający do postępowania dopuścił jedynie podmioty, które wykazały się odpowiednimi kompetencjami i udokumentowanym doświadczeniem”.

To, jego zdaniem, powoduje, że ryzyko nieprawidłowego wykonania zlecenia jest nieduże, a tak restrykcyjne kary niepotrzebne. Rywale HP przyznają, że sektor publiczny narzuca trudne warunki realizacji kontraktów.

— W zasadzie są one nie do przyjęcia. Ale nie mamy wyjścia.Firmy działające w Polsce muszą podpisywać takie umowy albo zrezygnować z zarobku w sektorze publicznym. W umowie na utrzymanie systemu OFSA nie ma żadnych nadzwyczajnych warunków ani zapisów, których nie było w innych umowach podpisywanych przez HP — mówi Krzysztof Komorowski, wiceprezes IT Works. Podobne opinie wygłaszają Borys Stokalski, prezes Infovide- -Matriksa, i Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu. Ich zdaniem, HP przesadza.

— ARiMR rzeczywiście stawia drakońskie warunki, ale wszyscy ofertujący w sektorze publicznym są do nich przyzwyczajeni — twierdzi Paweł Prokop.

Pojawia się przypuszczenie, że list HP może być podyktowany zasadami obowiązującymi wewnątrz międzynarodowych korporacji. Bez zgody centrali lokalny oddział może nie mieć możliwości podpisania umowy z klauzulami, jakich żąda ARiMR. Czasami zaś zgody nie udaje się uzyskać. Bywa też, że podjęcie ryzyka musi być premiowane odpowiednio wysoką marżą.

— Powoli do wszystkich zaczyna docierać, że systemy ARiMR można utrzymywać dużo taniej niż dotychczas. Gdyby tak nie było, pewnie HP przełknęłoby te warunki — mówi Krzysztof Komorowski. Przedstawiciele HP nie chcieli komentować sytuacji. [K

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / HP składa broń w walce o rolnicze zlecenie