HTL-Strefa zainwestuje 40 mln zł w ŁSSE

PAP
opublikowano: 30-12-2009, 13:44

Spółka HTL-Strefa SA uruchomi nową linię technologiczną do produkcji igieł insulinowych w swoim zakładzie w Ozorkowie w  Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE). Wartość inwestycji to 40 mln zł. Zatrudnienie znajdzie tam dodatkowo 18 osób.

To 150. zezwolenie dla inwestora wydane od początku działalności ŁSSE - poinformował w środę na spotkaniu z dziennikarzami prezes ŁSSE Marek Cieślak.

HTL jest światowym liderem w produkcji jednorazowych nakłuwaczy do pobierania krwi oraz nakłuwaczy personalnych np. dla cukrzyków. Nowe zezwolenie będzie trzecim wydanym przez Strefę dla HTL. Firma zainwestowała w sumie 116 mln zł; zatrudnienie w jej zakładach w Ozorkowie i Łęczycy znalazło 100 osób.

Ostatecznie w 2009 roku ŁSSE wydała 20 zezwoleń dla inwestorów, tyle samo co w dwóch poprzednich latach. Łączne ich nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 700 mln zł. Firmy te deklarują utworzenie ponad 1320 nowych oraz utrzymanie ponad tysiąca istniejących już miejsc pracy. "Cieszę się bardzo, bo to są naprawdę bardzo dobre wyniki. Także na tle tego, co się dzieje w pozostałych strefach. Myślę, że 20 zezwoleń to dobry prognostyk" - uważa Cieślak.

Pod względem liczby wydanych zezwoleń w 2009 r. ŁSSE zajmuje drugie miejsce, po mieleckiej strefie. Jest natomiast pierwsza w Polsce, jeżeli wziąć pod uwagę wartość nakładów i liczbę deklarowanych miejsc pracy.

Wśród inwestorów, którzy otrzymali w tym roku zezwolenia, są m.in. ABB, Ceramika Paradyż i Ceramika Tubądzin, Eurometal, ITG Solar, Korona, pierwszy chiński inwestor w strefie Yuncheng Poland oraz włoska firma Lampre. Najwięcej miejsc pracy - 450 - ma zostać utworzonych w Centrum Usług Informatycznych firmy Fujitsu Services. To pierwszy inwestor z sektora BPO (Business Process Outsourcing), czyli usług dla biznesu, który działa w Strefie w Łodzi.

ŁSSE ma działać co najmniej do 2020 r. Obecnie obejmuje obszar o powierzchni ponad 1162 ha, położonych w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Składa się z 41 podstref. Na początku stycznia decyzją Rady Ministrów ma zostać powiększona i będzie liczyć 43 podstrefy. Na decyzję rządu czeka dwóch inwestorów - Polska Grupa Farmaceutyczna, która zamierza stworzyć swoje centrum BPO w Łodzi oraz Ceramika Paradyż, która chce zainwestować w Opocznie.

Obecnie w ŁSSE aktywnie funkcjonuje niemal 100 inwestorów. W sumie łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ok. 8 mld zł, natomiast liczba deklarowanych miejsc pracy sięga ponad 21 tys. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / HTL-Strefa zainwestuje 40 mln zł w ŁSSE