Czytasz dzięki

Huawei pozwało rząd USA

opublikowano: 07-03-2019, 06:03

Największy chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego pozwał rząd USA za zakaz wykorzystywania jego urządzeń przez instytucje rządowe.

Huawei wskazuje, że rząd USA nie przedstawił dowodów uzasadniających zakaz. Firma odrzuciła także oskarżenia, że współpracuje blisko z rządem Chin.

- Kongres USA wielokrotnie nie zdołał przedstawić żadnego dowodu wspierającego restrykcje wobec produktów Huawei. Zostaliśmy zmuszeni do podjęcia kroków prawnych jako jedynego właściwego i statecznego rozwiązania – powiedział Guo Ping, szef chińskiej spółki.

Pozew został złożony w sądzie federalnym w Teksasie. Jednym z głównych zarzutów w nim zawartych jest to, że restrykcje wobec spółki są „niekonstytucyjne”.

W wielu krajach pojawiły się sugestie, że powiązania  Huawei z rządem Chin powodują ryzyko dla bezpieczeństwa państwa.  Chińska spółka wielokrotnie odrzucała taki zarzut. Jednak władze kilku krajów sygnalizowały, że nie chcą, aby urządzenia Huawei były wykorzystywane podczas budowy najnowszej sieci 5G.

Na początku marca amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo mówił, że świat powinien „mieć szeroko otwarte oczy” na zagrożenie wynikające z wykorzystywania chińskich technologii. Zapytany o plan wykorzystania przez Filipiny technologii Huawei przy budowie sieci telefonii komórkowej 5G podkreślił, że "amerykańskie firmy mogą nie być stanie działać w pewnym otoczeniu jeśli będzie to związane z kontaktem z technologią Huawei". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane