Czytasz dzięki

Huawei przed poważnym testem, chce pozyskać 1 mld USD

opublikowano: 24-05-2019, 13:53

Huawei stanęło przed pierwszym poważnym testem po wpisaniu chińskiej spółki na czarną listę przez waszyngtońską administrację.

Największy na świecie producent smartfonów i sprzętu sieciowego zamierza pozyskać od niewielkiej grupy pożyczkodawców 1 mld USD. To jak zachowają się pożyczkodawcy i czy firmie uda się zdobyć fundusze wskazywać będzie jakie jest nastawienie kredytodawców i inwestorów spoza USA względem technologicznego potentata, który po amerykańskim zakazie stanął w obliczu odcięcia dostępu do kluczowych dostawców.

Huawei
Zobacz więcej

Huawei fot. Bloomberg

Według osób związanych ze sprawą, chińska firma poszukuje zagranicznej pożyczki w dolarach amerykańskich lub hongkońskich oraz planuje termin zapadalności na pięć i siedem lat.

Huawei stał się głównym graczem w amerykańsko-chińskim konflikcie w zakresie handlu i kluczowych technologii. Administracja Trumpa w zeszłym tygodniu wstrząsnęła światowymi inwestorami, wpisując firmę z siedzibą w Shenzhen na czarną listę, która potencjalnie mogłaby ograniczyć dostęp do części i oprogramowania od amerykańskich dostawców. 

W rezultacie, cena denominowanych w dolarach obligacji Huawei spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Jak podkreślają źródła, negocjacje firmy z pożyczkodawcami są nadal na wczesnym etapie i nie ma gwarancji, że transakcja dojdzie do skutku. Jeśli jednak dojdzie do zawarcia umowy, wycena pożyczki - jak również tożsamość uczestniczących banków - mogą dostarczyć dalszych wskazówek na temat postrzegania siły finansowej Huawei. Pod koniec grudnia 2018 r. firma miała 37 mld juanów (5,3 mld USD) niezabezpieczonych kredytów bankowych, z czego 2,8 mld juanów stać ma się wymagalna w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Chiński koncern posiadał również gotówkę i ekwiwalenty gotówki w wysokości około 2,6-krotności całkowitej kwoty pożyczki.

Najnowsza próba pozyskiwania funduszy Huawei ma miejsce około czterech miesięcy po zebraniu 14 mld juanów pożyczki od pięciu chińskich banków. 

6a41a6d8-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Podłącz się
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE
Podłącz się
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane