Huawei zaprzeczyło doniesieniom Handelsblatt

opublikowano: 29-01-2020, 13:46

Huawei zareagowało na artykuł w Handelsblatt, w którym napisano iż rząd Niemiec ma dowody potwierdzające współpracę spółki z chińskim wywiadem, informuje Reuters.

- Huawei Technologies nigdy nie zrobiło i nie zrobi niczego, co zagroziłoby bezpieczeństwu sieci i danych jego klientów – głosi oświadczenie największej chińskiej spółki telekomunikacyjnej. – Artykuł Handelsblatt powtarza tylko stare, bezpodstawne zarzuty nie przedstawiając żadnych konkretnych dowodów – dodaje.

Niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt dotarł do poufnego dokumentu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym jest informacja, że USA przekazały rządowi Niemiec pod koniec 2019 roku materiały wywiadowcze dowodzące współpracy największego chińskiego telekomu z wywiadem Chin. Resort dyplomacji uznał dowody za przekonujące na tyle, że uznał iż Huawei nie powinno uczestniczyć w budowie sieci 5G w Niemczech.

Administracja Donalda Trumpa od dawna sygnalizuje, że nie chce aby Huawei uczestniczyło w budowie sieci 5G u sojuszników USA. Amerykanie oskarżają chiński telekom o współpracę z chińskim wywiadem, co według Waszyngtonu stanowi zagrożenie. Huawei konsekwentnie zaprzecza zarzutom i twierdzi, że działania Amerykanów są podyktowane chęcią pokonania konkurencji, z którą przegrywają ich firmy.

We wtorek rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że choć nie dopuści chińskiej spółki do udziału w budowie rdzenia sieci 5G, to zezwoli Huawei na ograniczony udział w tworzeniu jej „peryferii”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy