Husarnet połączy mobilne roboty

opublikowano: 09-02-2020, 22:00

Start-up dostał pieniądze na rozruch i szykuje się do testowych wdrożeń sieci ułatwiającej zarządzanie flotą maszyn. Potem poszuka większego kapitału

Dominik Nowak i Filip Kramarczyk w środowisku startupowym i technologicznym kojarzeni są z Husarionem. To spółka obecnie mocno skoncentrowana na projektowaniu i budowie autonomicznych robotów samobieżnych, na starcie finansowana z inwestorskiego kapitału. Taką samą ścieżką finansową podąży wydzielona właśnie z Husariona nowa spółka — Husarnet. Na start tej działalności otrzymali 1 mln zł od funduszu LT Capital inwestującego w projekty w fazie pre-seed lub seed, wspieranego przez partnerów z Movens Capital.

PRZYSZŁOŚĆ:
PRZYSZŁOŚĆ:
Husarnet, nowa spółka Dominika Nowaka (z prawej) i Filipa Kramarczyka, powalczy o klientów na rynku narzędzi do komunikacji między robotami.
Fot. Marek Wiśniewski

Flota robotów

— Jednym z największych wyzwań na rynku robotyki jest zarządzanie flotami urządzeń zbierających i przesyłających olbrzymie ilości danych w czasie rzeczywistym. Husarnet nie jest kolejną platformą internetu rzeczy opartą na chmurze. Odchodzimy od modelu scentralizowanej infrastruktury sieciowej i dajemy klientom narzędzie, za pośrednictwem którego mogą łączyć swoje roboty mobilne, urządzenia, komputery itd. przez internet „peer to peer”. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia w transmisji, zapewnić prywatność i bezpieczeństwo danych oraz obniżyć koszt utrzymania infrastruktury — mówi Dominik Nowak.

Pieniądze, które przedsiębiorcy dostali od inwestorów, pomogą przeprowadzić kilka pierwszych referencyjnych wdrożeń z udziałem dużych firm. — Otworzy nam to drogę do rundy A w 2021 r. Mamy mocno rozwinięty produkt, z którego skorzystało już 1500 użytkowników na świecie, głównie inżynierów, jednak dopiero po kolejnej inwestycji będziemy mogli rozpocząć działania marketingowe i sprzedaż — zaznacza Filip Kramarczyk.

Idą w świat

Husarnet, podobnie jak Husarion, odbiorców znajdzie głównie poza Polską.

— Spółka działa na bardzo perspektywicznym rynku i należy ją oceniać przez pryzmat możliwości, jakie dają rozwiązania VPN, cyberbezpieczeństwa i platformy internetu rzeczy. Dzięki uniwersalności systemu Husarnetu jego narzędzia można z powodzeniem stosować w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w energetyce, zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych, autonomicznych autach i systemach dostaw za pomocą dronów — wyjaśnia Łukasz Świercz, partner zarządzający LT Capital.

Z przytaczanych przez przedsiębiorców danych wynika, że globalny rynek oprogramowania dla mobilnych robotów jest dopiero w fazie rozwoju, ale ma szansę wzrosnąć z 312 mln USD na koniec 2019 r. do 479 mln USD w 2024 r. W przypadku sieci VPN — z ponad 34 mld USD w 2018 r. do ponad 50 mld USD w 2024.

— Wzrost w segmencie robotyki zauważyliśmy, prowadząc naszą pierwszą firmę. Przełomem dla Husariona były ostatnie dwa lata — produkty zaczęliśmy sprzedawać uniwersytetom technicznym i dużym koncernom technologicznym. Naszymi robotami zainteresowały się m.in. Amazon, Nokia, Bosch, General Motors i inne firmy, które dostrzegają potencjał rynku robotów autonomicznych — mówi Filip Kramarczyk.

OKIEM INWESTORA

Wyzwanie dla venture capital

MARCIN FEJFER, partner zarządzający SpeedUp Group

Na rynku venture capital pokutuje powiedzenie: „hardware is hard”. Faktycznie przedsięwzięcia dotyczące robotyki i automatyzacji są bardziej kapitałochłonne i nieprzewidywalne niż projekty związane z rozwojem oprogramowania. Husarion działa zarówno w obszarze rozwijania robotów, jak i systemów typu ROS [robot operating systems — red.]. W pierwszym istnieje silna i ugruntowana konkurencja — firmy z tradycjami w robotyce, takie jak FANUC, ABB i KUKA. Drugi obszar — systemy operacyjne dla robotów — jest na wcześniejszym etapie rozwoju i wydaje się, że można nadal konkurować o pozycję istotnego gracza. Z ciekawością będziemy obserwować to, w jakim kierunku spółka ostatecznie zdecyduje się rozwijać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane