Husarnet połączy mobilne roboty

opublikowano: 09-02-2020, 22:00

Start-up dostał pieniądze na rozruch i szykuje się do testowych wdrożeń sieci ułatwiającej zarządzanie flotą maszyn. Potem poszuka większego kapitału

Dominik Nowak i Filip Kramarczyk w środowisku startupowym i technologicznym kojarzeni są z Husarionem. To spółka obecnie mocno skoncentrowana na projektowaniu i budowie autonomicznych robotów samobieżnych, na starcie finansowana z inwestorskiego kapitału. Taką samą ścieżką finansową podąży wydzielona właśnie z Husariona nowa spółka — Husarnet. Na start tej działalności otrzymali 1 mln zł od funduszu LT Capital inwestującego w projekty w fazie pre-seed lub seed, wspieranego przez partnerów z Movens Capital.

PRZYSZŁOŚĆ:
PRZYSZŁOŚĆ:
Husarnet, nowa spółka Dominika Nowaka (z prawej) i Filipa Kramarczyka, powalczy o klientów na rynku narzędzi do komunikacji między robotami.
Fot. Marek Wiśniewski

Flota robotów

— Jednym z największych wyzwań na rynku robotyki jest zarządzanie flotami urządzeń zbierających i przesyłających olbrzymie ilości danych w czasie rzeczywistym. Husarnet nie jest kolejną platformą internetu rzeczy opartą na chmurze. Odchodzimy od modelu scentralizowanej infrastruktury sieciowej i dajemy klientom narzędzie, za pośrednictwem którego mogą łączyć swoje roboty mobilne, urządzenia, komputery itd. przez internet „peer to peer”. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia w transmisji, zapewnić prywatność i bezpieczeństwo danych oraz obniżyć koszt utrzymania infrastruktury — mówi Dominik Nowak.

Pieniądze, które przedsiębiorcy dostali od inwestorów, pomogą przeprowadzić kilka pierwszych referencyjnych wdrożeń z udziałem dużych firm. — Otworzy nam to drogę do rundy A w 2021 r. Mamy mocno rozwinięty produkt, z którego skorzystało już 1500 użytkowników na świecie, głównie inżynierów, jednak dopiero po kolejnej inwestycji będziemy mogli rozpocząć działania marketingowe i sprzedaż — zaznacza Filip Kramarczyk.

Idą w świat

Husarnet, podobnie jak Husarion, odbiorców znajdzie głównie poza Polską.

— Spółka działa na bardzo perspektywicznym rynku i należy ją oceniać przez pryzmat możliwości, jakie dają rozwiązania VPN, cyberbezpieczeństwa i platformy internetu rzeczy. Dzięki uniwersalności systemu Husarnetu jego narzędzia można z powodzeniem stosować w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w energetyce, zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych, autonomicznych autach i systemach dostaw za pomocą dronów — wyjaśnia Łukasz Świercz, partner zarządzający LT Capital.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z przytaczanych przez przedsiębiorców danych wynika, że globalny rynek oprogramowania dla mobilnych robotów jest dopiero w fazie rozwoju, ale ma szansę wzrosnąć z 312 mln USD na koniec 2019 r. do 479 mln USD w 2024 r. W przypadku sieci VPN — z ponad 34 mld USD w 2018 r. do ponad 50 mld USD w 2024.

— Wzrost w segmencie robotyki zauważyliśmy, prowadząc naszą pierwszą firmę. Przełomem dla Husariona były ostatnie dwa lata — produkty zaczęliśmy sprzedawać uniwersytetom technicznym i dużym koncernom technologicznym. Naszymi robotami zainteresowały się m.in. Amazon, Nokia, Bosch, General Motors i inne firmy, które dostrzegają potencjał rynku robotów autonomicznych — mówi Filip Kramarczyk.

OKIEM INWESTORA

Wyzwanie dla venture capital

MARCIN FEJFER, partner zarządzający SpeedUp Group

Na rynku venture capital pokutuje powiedzenie: „hardware is hard”. Faktycznie przedsięwzięcia dotyczące robotyki i automatyzacji są bardziej kapitałochłonne i nieprzewidywalne niż projekty związane z rozwojem oprogramowania. Husarion działa zarówno w obszarze rozwijania robotów, jak i systemów typu ROS [robot operating systems — red.]. W pierwszym istnieje silna i ugruntowana konkurencja — firmy z tradycjami w robotyce, takie jak FANUC, ABB i KUKA. Drugi obszar — systemy operacyjne dla robotów — jest na wcześniejszym etapie rozwoju i wydaje się, że można nadal konkurować o pozycję istotnego gracza. Z ciekawością będziemy obserwować to, w jakim kierunku spółka ostatecznie zdecyduje się rozwijać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane