Husqvarna wykosi konkurencję

MAG
opublikowano: 06-04-2011, 00:00

Gdzie indziej szwedzka spółka zamyka fabryki, w Polsce otwiera. W 2012 r. będzie tu na etacie 250 osób.

Gdzie indziej szwedzka spółka zamyka fabryki, w Polsce otwiera. W 2012 r. będzie tu na etacie 250 osób.

Dziś uroczyste otwarcie fabryki Husqvarny w Mielcu. Zakład ruszył w grudniu 2010 r. Produkuje kosiarki do trawy i ridery marki Husqvarna i McCulloch. To inwestycja za 25 mln EUR, którą Mielec wygrał z Lublinem.

— Obecnie w zakładzie zatrudniamy 240 osób — mówi Boell Sundvall z Husqvarny.

Dziś część osób to pracownicy tymczasowi. W przyszłym roku będzie tu 250 osób zatrudnionych na etat.

Mielecka fabryka ma zaopatrywać rynek europejski. Z informacji "PB" wynika, że dziś te same towary powstają w fabryce w Szwecji. Husqvarna będzie przenosić produkcję do Polski.

— Jesteśmy w trakcie reorganizacji produkcji. Z 36 fabryk na świecie do końca tego roku ma zostać 28. Tylko w Szwecji znikną trzy z pięciu zakładów. Polska jest jedynym krajem, w którym zbudowaliśmy nową fabrykę — przyznaje Boell Sundvall.

Naszym atutem była lokalizacja, która pozwala na szybki dostęp do europejskich rynków. To szczególnie ważne w przypadku sezonowej sprzedaży, która w przypadku kosiarek trwa tylko przez sześć miesięcy roku.

Zakład w Mielcu ma 25 tys. mkw. Docelowo ma produkować 135 tys. sztuk urządzeń rocznie. Niewykluczone, że w przyszłości będzie większy.

— Na razie koncentrujemy się na rozruchu mieleckiej fabryki, ale mamy tu miejsce na rozbudowę — przyznaje Boell Sundvall.

Husqvarna, od 2006 r. notowana na sztokholmskiej giełdzie, jest największym na świecie producentem urządzeń mechanicznych do pielęgnacji zieleni, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest też europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także liczącym się producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. W 2010 r. firma miała 32,2 mld SEK sprzedaży i 2,4 mld SEK zysku operacyjnego. Na koniec ubiegłego roku zatrudniała 14,9 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu