Huta Katowice zamierza zainwestować 930 mln zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 15-05-2002, 00:00

Huta Katowice zwiększyła kwotę inwestycji do 2010 r. z prognozowanych 450 mln do 930 mln zł. Dzięki weryfikacji tych planów Unia Europejska może uznać spółkę z Dąbrowy Górniczej za zdolną do przetrwania w warunkach rynkowych.

W programie restrukturyzacji do 2010 r. Huta Katowice zaplanowała inwestycje sięgające 930 mln zł. Wcześniejsze prognozy przewidywały, że na rozwój i modernizację wyłoży około 450 mln zł.

— Aby Komisja Europejska uznała hutę za przedsiębiorstwo, które może przetrwać w warunkach rynkowych, odpisy amortyzacyjne powinny osiągnąć wskaźnik 7 proc. To z kolei oznaczało konieczność zwiększenia planów inwestycyjnych — mówi Michał Kościelny, dyrektor ekonomiczny Huty Katowice.

Jeśli huta nie spełni warunków unijnych, nie będzie w stanie konkurować z zagranicznymi rywalami i w efekcie upadnie.

Huta zamierza zainwestować m.in. w modernizację trzech konwertorów, modernizację systemu sterowania wielkiego pieca czy system informatyczny. Prowadzi też negocjacje w sprawie finansowania trzeciej linii ciągłego odlewania stali. Wysłała zaproszenia do składania ofert. Otrzymała je od Voest Alpine, Ballikloeckner i Primary. Na pozostałe inwestycje nie opracowała jeszcze szczegółów finansowania.

— Powstał już PHS, dzięki czemu wkrótce można spodziewać się restrukturyzacji finansowej hut. To oznacza, że odzyskamy zdolność kredytową, a wówczas znalezienie źródeł finansowania tych inwestycji będzie znacznie łatwiejsze — dodaje dyrektor.

— Celem rządowego programu restrukturyzacji jest odzyskanie przez huty płynności finansowej, a restrukturyzacja finansowa pozwoli spółkom odzyskać wiarygodność kredytową — dodaje Karol Lipowczan, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Hucie potrzebna będzie pomoc Skarbu Państwa.

— W programie zakładamy dokapitalizowanie sięgające 280 mln zł — mówi Michał Kościelny.

W sumie huta liczy na pomoc publiczną wysokości 1,5 mld zł. Jacek Piechota, minister gospodarki, informował wcześniej, że w sumie huty liczą na otrzymanie w programach 3,9 mld zł, a tak wysokiego wsparcia budżet nie udźwignie.

— W UE pomoc publiczna jest rozumiana bardzo szeroko. Na przykład planowana w naszym, a także w rządowym programie restrukturyzacji konwersja zobowiązań na akcje PHS jest traktowana jako pomoc publiczna. My zakładamy 280 mln zł bezpośredniej pomocy — zapewnia dyrektor Kościelny.

Huta nie wyklucza m.in. dokapitalizowania akcjami spółek SP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Huta Katowice zamierza zainwestować 930 mln zł