HUTA SENDZIMIRA: CIOS W HURTOWNIE

Małgorzata Bondar
opublikowano: 19-05-1999, 00:00

HUTA SENDZIMIRA: CIOS W HURTOWNIE

Broniąc się przed monopolem, dystrybutorzy zakładają własną organizację

RAZEM RAŹNIEJ: Nawet najsilniejsze przedsiębiorstwo nie jest w stanie samo się obronić — przekonuje Marek Tadeusiak z Kancelarii Adwokackiej Prawa Konkurencji w Łodzi. fot. Agnieszka Wątor

GROŹNY MONOPOL: Decyzja HTS eliminuje mniejsze firmy z rynku obrotu wyrobami stalowymi — mówi Edward Kostrubiec, właściciel Przedsiębiorstwa Handlu Materiałami Budowlanymi Stalmet. fot. A. Wątor

W Katowicach odbyło się zebranie założycielskie Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Jednym z pierwszych posunięć nowego stowarzyszenia ma być zaskarżenie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów krakowskiej Huty im. Tadeusza Sendzimira. Członkowie Unii zarzucają hucie stosowanie praktyk monopolistycznych.

W skład Polskiej Unii Dystrybutorów Stali weszło ponad 80 hurtowni wyrobów stalowych z całej Polski. Jak głosi uchwalona 14 maja deklaracja założycielska, powodem powołania unii było zagrożenie interesów jej członków „nie tyle przez agresywną konkurencję zagraniczną, ile przede wszystkim przez rodzime giganty, usiłujące przywrócić swój dawny monopol w branży”.

Oskarżony Sendzimir

Według opinii prawnej Marka Tadeusiaka z Kancelarii Adwokackiej Prawa Konkurencji w Łodzi, Huta Sendzimira (HTS) posiada 90, a w odniesieniu do niektórych produktów nawet 100 proc. udziału w rynku produkcji blach, taśm ciętych z kręgów oraz rur stalowych. Z początkiem kwietnia 1999 r. huta wprowadziła nowy system dystrybucji: hurtową sprzedaż jej wyrobów mają odtąd prowadzić Regionalne Biura Sprzedaży Wyrobów, sześć Centrostali i siedem spółek z holdingu Stalexportu oraz dwanaście innych firm handlujących stalą.

— O doborze dealerów huty nie zdecydowała jakość, ale ilość. Wybrano firmy o największych obrotach — wyjaśnia Marek Tadeusiak.

Innym, mniejszym dystrybutorom odmówiono przystąpienia do tworzonej przez HTS sieci dealerów.

— Od 1991 roku byłem największym dystrybutorem stali na terenie południowo-wschodniej Polski. Według rankingu HTS, należałem do grona jej najsolidniejszych partnerów. Miałem własną sieć odbiorców, zainwestowałem również w budowę wiaty oraz sprzętu do cięcia i porcjowania materiałów hutniczych. Teraz wyroby huty mogę kupować jedynie od Centrostalu lub Stalexportu, z narzuconą przez nich marżą. Moje oferty zaczęły odpadać w przetargach, tracę również stałych odbiorców — żali się Edward Kostrubiec, właściciel PHMB Stalmet z Lublina.

Wojciech Siekierko, dyrektor sprzedaży HTS, nie jest zaskoczony powołaniem Unii. Twierdzi, że przyczyni się ona do uporządkowania handlu stalą. Dyrektor nie komentuje zarzutu stosowania przez HTS praktyk monopolistycznych. Uważa, że jest na to za wcześnie, ponieważ przeciwko hucie nie wniesiono żadnego oskarżenia.

Zmiany w doborze dystrybutorów tłumaczy on budową tzw. modelu megahurtowni, w skład której wejdą tylko firmy dysponujące dużymi sieciami placówek, a co za tym idzie — możliwościami zbytu.

Zapłacą odbiorcy

Zdaniem Marka Tadeusiaka, huta wybrała sposób dystrybucji, który szkodzi jej samej — powoduje zdominowanie rynku przez kilku dystrybutorów. Doprowadzi to do zaniku konkurencji, a konsekwencje poniosą odbiorcy. Unia zamierza skierować przeciwko HTS oskarżenie o praktyki monopolistyczne do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

— Chcemy również dążyć do stowarzyszenia się z Europejską Federacją Dystrybutorów Stali — zapowiada Ryszard Brożyna z giełdowej spółki Howell, prezes Unii.

Nowa organizacja chce również wpływać na działania legislacyjne, dotyczące importu wyrobów stalowych. Zdaniem handlowców, postępowanie Sendzimira było tylko jednym z wydarzeń, które zdecydowały o powstaniu Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Bondar

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HUTA SENDZIMIRA: CIOS W HURTOWNIE