Huta w Krakowie unowocześniona

Zeszłoroczne inwestycje w oddziale ArcelorMittal Poland kosztowały ponad 500 mln zł. Instalacje osiągnęły już pełną zdolność operacyjną.

Wyremontowano wielki piec nr 5, zmodernizowano konwertor tlenowy, zwiększono zdolności produkcyjne walcowni gorącej o 0,9 mln ton rocznie, zbudowano linię ocynkowania o zdolnościach produkcyjnych prawie 0,4 mln ton rocznie.

UROCZYSTOŚĆ:
Wyświetl galerię [1/2]

UROCZYSTOŚĆ:

Ze statuetką hutnika (od lewej): Geert Verbeeck, wiceprezes ArcelorMittal Poland, wicepremier Mateusz Morawiecki i Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland. ARC

Najbardziej znaczącą inwestycją był remont wielkiego pieca, co wydłużyło jego żywotność o kolejne 20 lat i pozwoliło utrzymać miejsca pracy nie tylko w hucie, ale także u podwykonawców związanych z przemysłem stalowym. Instalacja spełnia teraz normy unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), wyprzedzając wejście w życie rygorystycznych przepisów, które będą obowiązywały od jesieni 2018 r.

— Filozofią ArcelorMittal jest kształtowanie przyszłości sektora stalowego i inwestując ponad 500 mln zł w Krakowie, położyliśmy fundamenty pod długoterminową przyszłość huty, która do niedawna nie była oczywista. Dzięki inwestycjom dawna Huta Sendzimira ma najnowocześniejsze instalacje, należące do najlepszych w europejskim przemyśle hutniczym. Obok innych korzyści przyczynią się do poprawy oddziaływania na środowisko naturalne. Od 2004 roku zainwestowaliśmy w Krakowie ponad 3 mld zł — mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland. 10 maja 2017 r. w oficjalnej ceremonii związanej z ukończeniem modernizacji wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki.

— Realizacja programu inwestycyjnego wykorzystującego najnowsze technologie przyczyni się do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu hutniczego, a także korzystnie wpłynie na wiele sektorów związanych z produkcją stali. W tym przedsięwzięciu jest też coś równie ważnego: zdobywanie bezcennego doświadczenia i współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce, w tym z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie — podkreślił wicepremier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Huta w Krakowie unowocześniona