Hyperion już dwa miesiące bez władz

KL
opublikowano: 03-11-2009, 00:00

Telekom pozostaje bez zarządu i nie reaguje na wnioski o NWZ. Będzie kurator?

Telekom pozostaje bez zarządu i nie reaguje na wnioski o NWZ. Będzie kurator?

Niewielka telekomunikacyjna spółka z warszawskiej giełdy od początku września nie ma zarządu. Rada nadzorcza, która go wówczas odwołała, nie podała żadnych przyczyn decyzji. Nie oddelegowała też żadnego ze swoich członków do zarządzania spółką, choć powinna była to zrobić. Rynek spekulował wówczas, że to próba obrony przed wprowadzeniem do rady nadzorczej przedstawicieli MNI. Przypomnijmy, że MNI zawarło porozumienie o głosowaniu grupami ze swoją spółką zależną oraz Andrzejem Piechockim. Uczestnicy porozumienia mieli ponad 20 proc. akcji Hyperiona i domagali się zwołania NWZ. Do walnego doszło, jednak z przyczyn formalnych — czyli braku zarządu — nie można było wpisać do porządku obrad wniosków MNI. Taka sytuacja trwa do dziś. Czy spółka, którą od dłuższego czasu nikt oficjalnie nie zarządza działa zgodnie z prawem?

— Brak zarządu w spółce to nie jest jeszcze niezgodność z prawem, jako taka. Jednak przeciągający się stan, kiedy brakuje osób zarządzających spółką, upoważnia do wszczęcia postępowania o ustanowienie kuratora — mówi Leszek Koziorowski, wspólnik kancelarii Gessel.

Dodaje, że kurator powinien jak najszybciej podjąć czynności, zmierzające do powołania zarządu. W tym celu może m.in. podejmować działania zmierzające do zwołania walnego zgromadzenia.

Kto może wystąpić o ustanowienie kuratora?

— Właściwie każdy kto ma w tym interes prawny. Są dwa tryby, jeden wynikający z art. 42 kodeksu cywilnego, a drugi z przepisów o KRS — wyjaśnia Leszek Koziorowski.

Komisji Nadzoru Finansowego nie przeszkadza spółka, która nie ma zarządu.

— Nas interesuje spełnianie obowiązków informacyjnych. Jeśli jest prokurent, który wysyła informacje na giełdę, to z naszego punktu widzenia wszystko jest w porządku — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Podobne wnioski nie byłyby czymś nowym na polskiej giełdzie. Wniosek o ustanowienie kuratora dla Optimusa złożył kiedyś Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz firmy. Kilka lat temu również Elektrim chciał, by ustanowiono kuratora dla Polskiej Telefonii Cyfrowej. Zarząd giełdy rozważał też kiedyś zwrócenie się z wnioskiem o kuratora dla Vistuli i NFI Zachodniego. Teraz nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z GPW w sprawie Hyperiona.

A MNI się nie poddaje. Po raz kolejny poinformowało, że zażądało zwołania NWZ i umieszczenia w porządku obrad wyboru rady nadzorczej. Przedstawiciel MNI powiedział nam jednak, że Hyperion nie uwzględnił tego wniosku, mimo, że minął już ustawowy termin. Będzie wniosek o kuratora? MNI milczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu