Czytasz dzięki

I ty zostaniesz astronautą

opublikowano: 18-05-2020, 22:00

Pandemia konfrontuje pracownika z sytuacjami, których sobie nie życzył, ale to nie znaczy, że nie ma nad nimi kontroli

Raz na wozie, raz pod wozem — głosi ludowa mądrość, sugerując, że nie mamy żadnej kontroli nad swoim życiem, a wszystko, co nas spotyka, i dobre, i złe, jest efektem niezbadanych, tajemnych sił. W podobny sposób przez stulecia malowano fortunę: jej kapryśność symbolizował król, a to siedzący na szczycie koła, a to z niego spadający i tracący koronę. W XV w. króla na obrazach zastąpił żeglarz, co miało oznaczać, że szczęście to nie kwestia ślepego losu, tylko właściwego przyjęcia uwarunkowań, choćby najgorszych. Od kompetencji żeglarza zależy, czy w chwale opłynie Ziemię, czy da się pokonać przez pierwszy sztorm. Im większe i groźniejsze fale, tym lepsza okazja do popisania się techniką, zręcznością i odwagą wilka morskiego.

Nowe sytuacje mogą powodować poczucie zagrożenia, ale też mobilizować do
przekraczania swoich ograniczeń i rozwoju — mówi Katarzyna Janczuk, trenerka
biznesu i właścicielka firmy szkoleniowej Egotrain.
Zobacz więcej

CZAS PRÓBY:

Nowe sytuacje mogą powodować poczucie zagrożenia, ale też mobilizować do przekraczania swoich ograniczeń i rozwoju — mówi Katarzyna Janczuk, trenerka biznesu i właścicielka firmy szkoleniowej Egotrain. Fot. TP

Dzisiejsza sytuacja wymaga od pracowników zdolności żeglarskich, jeśli nie surferskich. A mówiąc prościej: wymaga umiejętności akceptowania i szybkiego dostosowania się do zachodzących zmian. Jedni są w tym lepsi, drudzy gorsi, co ma związek z osobowością poszczególnych pracowników. Tym, którzy zachowują się mniej elastycznie, trzeba po prostu pomóc, co jest zadaniem kadry menedżerskiej.

— Niektórzy świetnie sprawdzają się w ustalonej strukturze, lubią przewidywalność i nie wykraczają poza swój krąg kompetencji. Takie osoby są nieocenione, kiedy trzeba działać konsekwentnie. Ich sumienność, zorganizowanie i wysokie standardy pracy przynoszą zadziwiające efekty. Ludziom o takich właściwościach grozi jednak rutyna, która jest wrogiem zmiany — wskazuje Katarzyna Janczuk, trenerka biznesu i właścicielka firmy szkoleniowej Egotrain.

Na drugim krańcu skali, jeśli chodzi o styl działania, sytuują się jednostki energiczne, charyzmatyczne, temperamentne.

— Pracownicy ci czują się jak ryba w wodzie w środowiskach bez sztywnych struktur i hierarchii. Uwielbiają eksperymentować i łamać konwencje. Ekscytuje ich możliwość realizacji nietuzinkowych projektów. Ale kiedy ich naturalna kreatywność natrafia na opór, popadają we frustrację — opisuje Katarzyna Janczuk.

Który typ osobowości łatwiej poradzi sobie ze zmianami spowodowanymi przez pandemię? Zdaniem trenerki nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od wyzwania. Jako przykład podaje handlowców, którym trudno odmówić otwartości na nowe, a mimo to z największym trudem znoszą dzisiejsze realia.

— Sprzedawcy są przyzwyczajeni do pracy w terenie i budowania relacji z klientami. Siłę czerpią ze spotkań twarzą w twarz. Trudno więc oczekiwać, że się cieszą, że życie kwitnie teraz w sieci. Przeciwnie: tracą grunt pod nogami, gdy brakuje im bezpośrednich kontaktów, czego skutkiem jest obniżenie nastroju i efektywności — tłumaczy specjalistka.

Jak w statku kosmicznym

Gernot Grömer, austriacki astronauta i stały uczestnik symulacji lotów, uważa, że home office jest jak izolacja, której doświadczają kosmonauci, polarnicy lub żeglarze. Z powodu ciasnoty i małej liczby osób wokół łatwo pracownikowi puszczają nerwy. Irytuje zostawiona filiżanka po kawie albo to, że ktoś za długo bierze prysznic. Niektórzy domownicy z czasem przestają się do siebie nawzajem odzywać.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— W pewnym sensie astronauci i żeglarze mają lepiej. Oni wiedzą, kiedy wrócą do społeczeństwa. My tego nie wiemy. W rejsie pod hasłem pandemia uczestniczymy bez przygotowania i wbrew swojej woli — podkreśla Adam Bodziak, specjalista ds. PR.

Osoby o spokojnym temperamencie i mniej towarzyskie łatwiej znoszą społeczną izolację. Niektóre nawet chciałyby pracować z domu już zawsze. Ale męczy je coś innego: nieprzewidywalność obecnej sytuacji i jej konsekwencje zawodowe.

— Mam przyjaciela dziennikarza o cokolwiek introwertycznym usposobieniu, który bardzo źle znosi wszelkie informacje o zwolnieniach i cięciach wynagrodzeń w mediach. Uważa, że miałby większe szanse utrzymać się na powierzchni, gdyby zmienił fach. Ostatnio jednak dostał propozycję pracy w agencji public relation i... odmówił. Nie wyobraża sobie, że miałby się przebranżowić,skoro niebawem skończy 50 lat — opowiada Adam Bodziak.

Wizja bezrobocia to niejedyne źródło stresu. Problemem ludzi lubiących status quo jest także zmiana sposobu pracy, w tym to, że nie ma w pobliżu szefa, który instruuje podwładnych, co mają dokładnie zrobić i jak.

— Część pracowników potrzebuje więcej czasu, by dostosować się do nowej normalności. Nie wolno stosować wobec nich nadmiernej presji, bo zamkną się w sobie i całkowicie stracą motywację — uświadamia Katarzyna Janczuk.

Kapitanie, chwytaj ster

Jak pracować w realiach nieprzystających do naszego typu osobowości?

— Zrozum siebie, obecną sytuację, innych ludzi. Poznaj cudowne cechy, którymi dysponujesz, a jednocześnie przyjmij do wiadomości, że masz zdolność rozciągania się niczym gumka recepturka. Przynajmniej przez określony czas i do pewnego stopnia możesz działać wbrew swojej naturze. Później znowu włączysz swój normalny tryb reagowania i pracy — radzi trenerka z Egotrain.

Cichy wklepywacz faktur wcale nie musi przedzierzgnąć się w głośnego handlowca, którego wszędzie pełno. Wystarczy, że choć trochę zrezygnuje z rutyny i otworzy się na nowe, którym może być kurs agenta nieruchomości, programisty bądź instruktora piłki nożnej.

— Lepiej nie ograniczać się do wyuczonego zawodu i jednej ścieżki kariery. Ludzie rzutcy, o różnych umiejętnościach, talentach i pomysłach na siebie są prawie niezatapialni na rynku pracy — uważa Adam Bodziak.

A co do handlowca, który cierpi, gdy jest zamknięty w mieszkaniu i kontaktuje się z klientami tylko przez telefon — to dobry moment, by się nieco uspokoił, wyciszył, nawiązał więź z samym sobą. Astronauci po godzinach czytają książki, słuchają muzyki i grają w karty.

Dlaczego zwykli zjadacze chleba nie mogliby spróbować tych rozrywek w ramach higieny psychicznej? I jeszcze rada dla wszystkich: bądźmy jak żeglarz z XVwiecznych obrazów, który mocno trzyma w swoich rękach ster i umie odpowiednio ustawić żagiel w czasie sztormu. Pandemia konfrontuje nas z sytuacjami, których sobie nie życzyliśmy, ale to nie znaczy, że nie można przejąć nad nimi kontroli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane