IBM kupuje konsulting od PwC

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 01-08-2002, 00:00

PricewaterhouseCoopers sprzedaje IBM swój dział konsultingowy za 3,5 mld USD (14,6 mld zł). To trzykrotnie więcej niż spółka spodziewała się uzyskać z wprowadzenia działu na giełdę, ale pięciokrotnie mniej niż mógł zapłacić dwa lata temu inny gigant komputerowy — Hewlett- -Packard (18 mld USD).

IBM przejmie PwC Consulting za 3,5 mld USD (14,6 mld zł) — 2,7 mld USD (11,3 mld zł) w gotówce, a resztę w akcjach i obligacjach zamiennych na akcje. Firmy, które rozpoczęły rozmowy 18 lipca, mają nadzieję zakończyć transakcję do końca trzeciego kwartału. Dzięki niej IBM stanie się drugą na świecie — po Accenture — spółką konsultingową.

Informacja o sprzedaży jest sporym zaskoczeniem, bo jeszcze we wtorek wszyscy wierzyli, że — zgodnie z zapowiedziami — do końca sierpnia PwC wprowadzi dział doradczy, który w czerwcu przemianował na Monday, na giełdę. Spółka zapowiadała taki krok już od początku 2000 r., a w maju zgłosiła plan emisji w amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd SEC. Debiut giełdowy miał przynieść 1 mld USD (4,2 mld zł). W porównaniu z zyskami z tej operacji, transakcja z IBM jest bardzo korzystna.

Nie można jednak zapominać, że jeszcze jesienią 2000 r. PwC i Hewlett-Packard zerwały rozmowy o sprzedaży tego samego działu za 18 mld USD (75,1 mld zł). To było jednak przed atakami 11 września, spowolnieniem gospodarczym, aferą Enronu i spadkami na giełdach, a więc — wieki temu. Wówczas o konieczności oddzielenia działów świadczących usługi doradcze od firm audytorskich dopiero zaczęto przebąkiwać. Arthur Levitt, ówczesny prezes SEC, powiedział, że takie współdziałanie może wywołać konflikt interesów. Jak duży, okazało się, gdy ujawniono, że Andersen otrzymał od Enronu 20 mln USD (83,4 mln zł) opłat za konsulting i mniej więcej tyle samo za audyt. W pierwszym kwartale tego roku tylko na kontynencie amerykańskim zyski ze świadczenia usług konsultingowych klientom audytowym spadły w PwC o ponad 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / IBM kupuje konsulting od PwC