Icos Capital ruszył z transakcjami

opublikowano: 27-09-2020, 22:00

Holenderski fundusz finansowany przez PFR Ventures zamknął w tym roku dwie inwestycje w zagraniczne spółki i jedną w polską.

Icos Capital Fund III (ICF III) z siedzibą w Rotterdamie zgromadził łącznie 20 mln EUR na inwestycje w technologiczne spółki z sektora rolno-spożywczego, biochemicznego i tzw. przemysłu 4.0. Połowa tej kwoty pochodzi z PFR Ventures. Współpracę funduszy ogłoszono w lutym 2020 r. Na początku września ICF III sfinalizował transakcję z udziałem firmy Nutrileads. Jako inwestor dominujący dołączył do inwestycji w tzw. rundzie B. Wspólnie z pozostałymi inwestorami przekazał 6,5 mln EUR. Holenderska Nutrileads zajmuje się produkcją dodatków do żywności, w tym błonnika z marchwi. W czerwcu do portfela ICF III dopisana została natomiast brytyjska firma Carbon Clean. Dostarcza rozwiązania do „wychwytywania, składowania i ponownego wykorzystania dwutlenku węgla”. Icos, jako jeden z inwestorów, dołączył do rundy B, której łączna wartość wyniosła 22 mln USD.

Międzynarodowy układ:
Międzynarodowy układ:
Partnerami Icos Capital Fund III, przedstawicielem którego w Polsce jest Karolina Wojtas, są europejskie korporacje: szwajcarska Bühler, holenderska Nouryon i spółdzielnia rolno-spożywcza i biochemiczna z siedzibą w Holandii. Wszystkie działają globalnie, są aktywne także w naszym kraju.

— Obie spółki swoje technologie chcą rozwijać m.in. z udziałem polskich jednostek badawczych i uniwersytetów. W Polsce posiadają pierwszych partnerów technologicznych i biznesowych oraz klientów. Szukają również kolejnych firm do współpracy. Silny związek z rynkiem polskim sprawił, że spółki te mogły otrzymać pieniądze w ramach środków zainwestowanych przez PFR w ICF III. Kiedy nie ma takich przesłanek, inwestycje dokonywane są z innych środków, które Icos ma w zarządzaniu — mówi Karolina Wojtas, przedstawicielka Icosa w Polsce.

„Polski pierwiastek” jest jednym z wymogów finansowania spółek przez PFR Ventures.

— Oznacza on istniejącą lub mającą powstać w określonym czasie więź łączącą spółkę z Polską, która w ciągu pięciu lat będzie mieć bezpośredni, pozytywny wpływ na rodzime B+R lub otoczenie rynkowe. Celem w tym przypadku jest redystrybucja części środków do Polski — tłumaczy Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

Na początku roku ICF III wspólnie z innym finansowanym przez PFR Ventures funduszem — EEC Ventures — zainwestował w krakowską ReliaSol. Wartości transakcji nie ujawniono. Firma pracuje nad systemami, które wykorzystują technologie IT do oceny stanu technicznego i przewidywania awarii np. maszyn.

— W naszej opinii spółka ma najlepsze na rynku europejskim rozwiązanie w zakresie oceny i przewidywania stanu technicznego maszyn, tzw. technologię predictive maintenance. Z systemu korzysta już kilka korporacji w Polsce, chcemy więc pomóc firmie wyjść z nim za granicę. Z naszym wsparciem otworzyła już biuro w Holandii, które będzie odpowiadać m.in. za sprzedaż na rynkach zachodnich — dodaje Karolina Wojtas.

Według Małgorzaty Walczak fundusze PFR Ventures utrzymują dobre tempo inwestycji.

— W najbliższym czasie chcemy się pochwalić „kamieniem milowym” związanym z liczbą spółek, które otrzymały finansowanie z naszych funduszy. Na bazie wyników z drugiego i trzeciego kwartału widzimy, że zespoły zarządzające płynnie przeszły przez lockdown i nie wstrzymały się od podpisywania umów — mówi przedstawicielka PFR Ventures.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane