Czytasz dzięki

Icos Capital ruszył z transakcjami

opublikowano: 27-09-2020, 22:00

Holenderski fundusz finansowany przez PFR Ventures zamknął w tym roku dwie inwestycje w zagraniczne spółki i jedną w polską.

Icos Capital Fund III (ICF III) z siedzibą w Rotterdamie zgromadził łącznie 20 mln EUR na inwestycje w technologiczne spółki z sektora rolno-spożywczego, biochemicznego i tzw. przemysłu 4.0. Połowa tej kwoty pochodzi z PFR Ventures. Współpracę funduszy ogłoszono w lutym 2020 r. Na początku września ICF III sfinalizował transakcję z udziałem firmy Nutrileads. Jako inwestor dominujący dołączył do inwestycji w tzw. rundzie B. Wspólnie z pozostałymi inwestorami przekazał 6,5 mln EUR. Holenderska Nutrileads zajmuje się produkcją dodatków do żywności, w tym błonnika z marchwi. W czerwcu do portfela ICF III dopisana została natomiast brytyjska firma Carbon Clean. Dostarcza rozwiązania do „wychwytywania, składowania i ponownego wykorzystania dwutlenku węgla”. Icos, jako jeden z inwestorów, dołączył do rundy B, której łączna wartość wyniosła 22 mln USD.

Międzynarodowy układ:
Międzynarodowy układ:
Partnerami Icos Capital Fund III, przedstawicielem którego w Polsce jest Karolina Wojtas, są europejskie korporacje: szwajcarska Bühler, holenderska Nouryon i spółdzielnia rolno-spożywcza i biochemiczna z siedzibą w Holandii. Wszystkie działają globalnie, są aktywne także w naszym kraju.

— Obie spółki swoje technologie chcą rozwijać m.in. z udziałem polskich jednostek badawczych i uniwersytetów. W Polsce posiadają pierwszych partnerów technologicznych i biznesowych oraz klientów. Szukają również kolejnych firm do współpracy. Silny związek z rynkiem polskim sprawił, że spółki te mogły otrzymać pieniądze w ramach środków zainwestowanych przez PFR w ICF III. Kiedy nie ma takich przesłanek, inwestycje dokonywane są z innych środków, które Icos ma w zarządzaniu — mówi Karolina Wojtas, przedstawicielka Icosa w Polsce.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Polski pierwiastek” jest jednym z wymogów finansowania spółek przez PFR Ventures.

— Oznacza on istniejącą lub mającą powstać w określonym czasie więź łączącą spółkę z Polską, która w ciągu pięciu lat będzie mieć bezpośredni, pozytywny wpływ na rodzime B+R lub otoczenie rynkowe. Celem w tym przypadku jest redystrybucja części środków do Polski — tłumaczy Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

Na początku roku ICF III wspólnie z innym finansowanym przez PFR Ventures funduszem — EEC Ventures — zainwestował w krakowską ReliaSol. Wartości transakcji nie ujawniono. Firma pracuje nad systemami, które wykorzystują technologie IT do oceny stanu technicznego i przewidywania awarii np. maszyn.

— W naszej opinii spółka ma najlepsze na rynku europejskim rozwiązanie w zakresie oceny i przewidywania stanu technicznego maszyn, tzw. technologię predictive maintenance. Z systemu korzysta już kilka korporacji w Polsce, chcemy więc pomóc firmie wyjść z nim za granicę. Z naszym wsparciem otworzyła już biuro w Holandii, które będzie odpowiadać m.in. za sprzedaż na rynkach zachodnich — dodaje Karolina Wojtas.

Według Małgorzaty Walczak fundusze PFR Ventures utrzymują dobre tempo inwestycji.

— W najbliższym czasie chcemy się pochwalić „kamieniem milowym” związanym z liczbą spółek, które otrzymały finansowanie z naszych funduszy. Na bazie wyników z drugiego i trzeciego kwartału widzimy, że zespoły zarządzające płynnie przeszły przez lockdown i nie wstrzymały się od podpisywania umów — mówi przedstawicielka PFR Ventures.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane