Idea Bank SA w ten sposób zostanie pośrednikiem finansowym w udzielaniu gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz firmom z sektora mid caps (przedsiębiorcom zatrudniającym do 500 osób, nie należącym do segmentu MŚP). Kredyty unijne będą udzielane tym firmom w ramach mechanizmu InnovFin SME Guarantee.
Bank negocjował umowę z Komisją Europejską od 2013 roku, przy czym w czasie negocjacji wspierał go Krajowy Punkt Kontaktowy Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej. KPK organizował również warsztaty z mechanizmów finansowych UE
Umowa banku z Komisją Europejską została zawarta na dwa lata - od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2017 r. W tym czasie mid caps oraz małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z puli wynoszącej 85 mln zł. Mechanizm InnovFin SME Guarantee ma zmniejszyć cenę kredytu, zwiększyć możliwość jego uzyskania oraz wypracować nowe mechanizmy, polegające na promowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego. Miałoby ono ułatwić implementacje innowacji oraz przenikanie wdrożeń odkryć naukowych do małych i średnich przedsiębiorstw.
Według resortu nauki i szkolnictwa wyższego tego typu mechanizmy jak InnovFin SME Guarantee to zapowiedź zmian w polityce innowacyjności, jakie tworzy Horizon2020. Mają one polegać na stopniowym odchodzeniu od grantów i przyjęciu drogi wdrożeń odkryć naukowych do przedsiębiorstw m.in. przy pomocy finansowania z funduszy prywatnych typu venture capital czy tworzenia mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego.
Inne tego typu mechanizmy wdraża obecnie Europejski Bank Inwestycyjny. Są to:
InnovFin Energy Demo Projects - zestaw instrumentów finansowych, który ma wspierać rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii obejmujących energetykę ze źródeł odnawialnych, ogniwa paliwowe, ogniwa wodorowe, wykorzystanie klatratów metanu
InnovFin Infectious Diseases - instrumenty finansowe, które mają stymulować badania dotyczące środków leczniczych i terapii zwalczających choroby zakaźne
InnovFin SME Venture Capital Facility - najnowszy typ instrumentu finansowego, który ma pozwolić Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu na zainwestowanie 430 mln euro w fundusze wsparcia projektów i wdrożeń projektów naukowych, głównie typu venture capital oraz fundusze4 działjace wspólnie z aniołami biznesu
Według "Financial Times" zmiany te mają na celu "skoordynowanie polityki naukowej w ramach Unii Europejskiej" i upodobnienie jej modelu do modelu amerykańskiego, który umożliwia uzyskanie znaczącej przewagi innowacyjności w firmach oraz szybką komercjalizację wielu odkryć naukowych.